View Single Post
Staro 17.10.2020., 10:49   #10
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ne želim biti bezobrazan, ali pošto očito ne kužiš tematiku, ili daj nekome tko se razumije neka ti pokaže kako se to radi na licu mjesta, ili odustani od projekta. Iskreno, ja se ne bih brukao s nečim što očito ne znam raditi, i na kraju prodati poluproizvod koji ima veliku šansu da se skroz raspadne.

Dat ću ti samo nekoliko smjernica jer sam malo u žurbi:
- 4K film nam ne govori puno jer u 30 fps može biti kodiran u bijednih 20 Mbps, a neki HQ 60 fps može biti i u 100 Mbps - velika razlika
- TV ili STB može imati 100 Mbps mrežu (rjeđe), a može imati i neko 1 Gbps smeće koje je opet sporije od pravih 100 Mbps
- hard disk u realnosti može biti brži od 200 MBps, ali samo ako izvodi mali broj operacija kao što je single read/write transfer, dok brzina rapidno pada čim ga napadne više klijenata
- RAID 6 nije zanimljiv i to ne želiš imati, pogotovo ne u NAS-u s kontrolerom upitne brzine, ogromnih diskova i vjerojatno bez baterije, rebuild traje cijelu vječnost i velika je šansa za grešku, i on nema nikakve veze s RAID-om 0 osim što oba razbacuju podatke po diskovima - RAID 5 i jedan hot spare je bolja opcija
- kad planiraš mrežu od nule, nastoj ostaviti barem trećinu ili još bolje pola portova slobodno na switchu za future upgrade i da switch bude malo manje opterećen
- i na kraju, max realni bandwidth kroz 1 Gbps je nešto manji, preračunato iznosi oko 115 MB/s pa se time vodi

Summa summarum, trebamo još informacija od tebe, ovo što si rekao nije baš dovoljno za planiranje.
Ne želim ni ja bit bezobrazan pa zeznit čovika, zato sam ovdje i pitam smjernice
Ako procijenim da je rizik prevelik, odustat ću od projekta i reći mu da nađe nekog drugog.

Ne znam kojih ti još informacija treba? Ne znam ni ja sve, a i da ga idem pitat "ej hoće li ti filmovi biti pravi 4k ili neki rip ili 1080p upscalean na 4k" je također neizvedivo jer ni sam čovik ne zna kakvi su mu filmovi, rekao mi je samo da želi imati 4k videoteku spojenu na 10 televizija.

Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Slagao za goste kod sebe:
7 TVa + pristup KODI:
Ryzen 1600
16 GB DDR3
RAID 1+0 (4X3TB)
Centos 7

IEEE 802.3a mreza (10 Gbps).
Kada streamam na svih 7 tv-a, utilizacija proca je 80-95%.
Filmovi mi trose izmedju 10 i 25 Mbps (h264 i h265).
Ukratko, na kraju sve dekodiram na 1080p H.265, 4K je precijenjen.
Imamo sličnu situaciju.
Znači ovi "gotovi" NAS-ovi poput Synology padaju u zaborav, neće to moć pogurati...
Jedino onda složit neki komp ko ti, sa jačim procesorom koji bi glumio NAS...
Neo-ST je offline   Reply With Quote