View Single Post
Staro 28.10.2018., 15:31   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
FM vanjska radio antena

evo pitanja za nekoga tko će možda znat malo više...

moja stara je ne tako davno izrazila želju da ČUJE radio. u apartmanima imamo mikro linijice pa tamo sluša radio. doma to ne ide zbog armiranog betona i konfiguracije zgrade. zakačio sam onu dipolnu žicu na tuner, ali čuje se samo par stanica i to loše.
zgrada nema antensku instalaciju, svi stanari su izvukli coax kabele van na fasadu. mi također.
nebi dirao kabel od obične antene, ali satelitski nam je višak jer više ne koristimo satelit. antena je i dalje na svom mjestu, ali receiver smo izbacili.
e sad, ja bi to odspojio sa lnb-a i na kraj kabela spojio istu onu dipolnu žicu, i to nekako pričvrstio da stoji. good enough rješenje, ili da bacam pare na one okrugle radio antene? čak i da ju kupim, neznam kamo ju stavit, jer je na sat nosaču već satelitska antena.

natrag na apartmane - i tamo koristim te iste dipol-žice, sakrivene iza ormara, i prijem naravno oscilira s vremenom, ponekad se čuje super, ponekad krči, ponekad kao da stanica ne postoji. s obzirom da smo bili pametni pa provukli hrpu kabela do iza tv-a kad smo uređivali, imam po jedan coax koji zjapi neiskrišten. gledao sam vanjske usmjerene radio antene. ima li smisla da se idem zajebavati sa montažom tako neke megalomanije na tavan (jer na krov više nemam kako dovuć kabel, provučeni su coaxi za antenu i satelit i nakon toga smo začepili bužir da ne ide voda u njega) , vjerojatno bi mi tada trebalo i pojačalo za tu antenu (kao šta imamo i za tv antenu), pa ispravljač, i onda splitter. ili da jednostavno pustim kako je i amen? nije neka cifra za antenu, ali moji radni sati su ono šta cijenim.

koliko bi prava radio antena pomogla?
jp_rv je offline   Reply With Quote