View Single Post
Staro 25.04.2018., 08:34   #3
DR bodul
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Krk
Postovi: 267
100 ludi sto ćudi. Svako od nas ima neko svoje iskustvo. Ja ću ti prenijeti moja iskustva i viđenja za koja ne mora značit da su točna. odgovarati ću ti redom na pitanja. Ako koje preskočim znači da nemam nikakav smisleni dogovor.

1. Ako dosta putuješ lakše je koristiti i transportirati manji laptop. Ja na 3 metra čitam titlove bez problema na 15,6" velikom ekranu. Važnija ti je rezolucija i kvaliteta ekrana.

2. Godina proizvodnje je sporedna stvar osim za bateriju. Noviji modeli donose neke novije tehnologije i procesore ali to ne mora biti od presudne važnosti za kupovinu.

3. Nedavno sam jedan 11 godina star laptop škartirao (manje više ispravan) jer više nije bio upotrebljiv za surfanje. Za svako otvaranje stranice u Cromi ili Mozzili procesor je išao na 100%. Jači procesor donijeti će ti dulje korištenje odnosno kasnije zastarijevanje laptopa.

4. Integrirana grafička je u redu do određene mjere ali vanjska ti omogućava nadogradnju novijim modelom. Ode li ti integrirana grafička, otišao je cijeli laptop.

5. Kućište je važno ako laptop puno transportiraš i koristiš u terenskim uvjetima pa stoga pripazi na to. Uređaj koji je stalno na stolu u uredu neće patiti od škripanja ali uređaj koji stalno putuje svakako je podložno tome.

6. Svaka tipkovnica pisati će pisati hrvatska slova i znakovlje. Što se tiče samih slova to nije problem jer su standardno smještena već problem predstavljaju dijaklitički znakovi. To se da riješiti na više načina.
Prvi je da kupiš laptop sa hrvatskom tipkovnicom.
Drugi način je naknadna nabava i ugradnja tipkovnice koja ima gumbe sa hrvatskim znakovljem.
Teći i ne baš estetski je stavljanje naljepnica sa hrvatskim znakovljem na odgovarajuće gumbe.
Četvrti je način da za specijalne znakove koristiš softversku tipkovnicu.

8. Neki noviji modeli laptopa ne daju mogućnost instalacije starijih operativnih sustava pa je moguće da ćeš biti osuđen na korištenje Win10. Predinstalirani operacijski sustavi su nešto jeftiniji ali su isključivo vezani za taj uređaj na kojem su instalirani te moguće hardverske izmjene mogu stvarati probleme.

9. Naravnao da je bolje vidjeti robu koju kupuješ jer ne radi se o investiciji od 30kn pa ako i pogriješiš preživjet ćeš trošak. Preporučam ti svakako da vidiš određeni uređaj u trgovini, pa da tek onda razmotriš trgovinu putem weba jer neke trgovine nude povoljnije cijene putem Webshopa nego da direktno kod njih kupuješ na pultu.
Što se tiče polovnih mogu ti reći da sam do sad samo jedan laptop kupio novi a do sad sam ih promjeni desetak. Po meni je bolje kupiti polovan uređaj sa dobrim komponentama nego loš novi uređaj.

10. Mislim da nisu problem marke nego određene linije odnosno serije uređaja. Čitao sam i na ovom forumu da su se neki vrhunski uređaji napuhavali u području baterija. Za takve stvari morati ćeš malo istraživati po forumima jer tamo ćeš naći najkvalitetnije informacije odnosno iskustva korisnika. U početku smo u obiitelji koristili HP sad smo prešli na Lenovo Thinkpad T-seriju ali to je individualna stvar.
DR bodul je offline