View Single Post
Staro 02.12.2015., 19:08   #75
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor cdanijel Pregled postova
Vrag te zemi Calypso!
Pričao sam o mogućnosti da se rizik desi, a ne činjenici da se dešava, štoviše i ogradio sam se mogućnošću da se ne desi. Ne, ne pričam o preslagivanju DVDova niti mi pada na pamet. Govorim o situaciji gdje je msata implementiran tako da ne iskorištava maksimalno brzinu sabirnice već zna i smetati.
Na T520 radi sve OK, radio sam na mSATA vise od 2 godine, tako da iz prve ruke mogu reci da sve uredno radi i nikada nisam imao nikakvih problema...

Citiraj:
Gore tvoje napisano stoji i mogu se donekle složiti s većinom, ali propusnost od 300mbps je nedovoljna za današnje SSD uređaje i meni sama po sebi npr. baš ne odgovara.

Također, prijenosnici su predviđeni da budu autonomni, gdje im dodavanje komponenti samo smanjuje autonomiju (i ugodu, čisto subjektivno; od kada sam prešao na SSD više ne mogu smisliti da imam mehanički disk u kompu jer mi smeta zujanje).
Tih 300MB/s ces iskoristiti nikad. SSD ima nekoliko prednosti, a mSATA jos jednu veliku...

SSD
- superbrzi pristup podacima (dizajnirani su za IO operacije), drugim rijecima imaju visoki throughput
- brzi sekvencijalni pristup podacima koji dolazi kao rezultat throughputa (bandwidth)
- mala potrosnja energije

mSATA SSD
- sve ono gore za SSD
- jos manja potrosnja energije (male dimenzije)
- zaseban konektor koji ti oslobadja 2.5" konektor za dodatni disk

Citiraj:
Storage tiering mi s ovime nema veze (barem ja ne vidim poveznicu, moguće da sam previdio nešto). On govori o postupanju s podacima u okruženjima gdje ne postoji npr. klasifikacija podataka po važnosti i sličnom.
Moguće da misliš na EMCev FAST, ali on je, s aspekta informacijske znanosti, primitivan (ali ujedno i najbolji komercijalno široko dostupni koji trenutačno imamo; sigurno postoji bolji, ali košta) način klasifikacije podatka. Kakve veze to ima s ovime gore, doista ne razumijem. Znam da će me zagovornici EMCa napasti radi ovoga, ali ne smatram ih osobito inovativnima. Usput, stalno sam ti vezan profesionalno za neki storage, od toga da sam nekad (prije dvajt let) bio HP certificiran za MO jukeboxove (gdje je ormar od cca pol tone, 238 cartridga, 6-10 rw uređaja imao 1.2 TB; SureStore 1200EX, tako nekako se zvao), pa za DLTeve, IBMove Ultriume i slično, a uz sve to cijelo vrijeme radim s digitalnim arhivama. Ponešto znam o pohrani i smještavanju informacija.
Storage tiering je koncept koji nije razvio EMC, a radi se jednostavno o klasifikaciji podataka i pohrani istih na odredjene tipove medija ovisno o zadanim parametrima (cijena, performanse, dostupnost, itd)... Tiering kao izraz se koristi kada se radi klasifikacija bilocega...

Par primjera:
- SSHD diskovi imaju rade storage tiering na bazi jednog diska, EMC, IBM i mislim 3Par rade storage tiering na bazi storagea (SSD + SAS HDD + SATA HDD)...
- Amazon nudi nekoliko tipova storagea koje mozes iskoristiti kako bi optimalno rijesio svoje zahtjeve za pohranom podataka - SSD EBS, Magnetic EBS, S3 i Glacier, pa si biras ovisno o trenutnom workloadu sto ti najvise odgovara za koji tip podatka (to je poanta storage tieringa)...

BTW., radio sam par godina kao presales konzultant za EMC, VMware i Symantec Veritas, tako da je ostalo ponesto... Sada sam pak u potpunosti ukljucen u Amazon AWS (firma za koju radim je jedan od najvecih AWS korisnika globalno)...

Citiraj:
Ja bi išel na SSD ili samo eventualno na hibrid ssda i hdda i još bi optiku izvadil van!
mSATA SSD + 1TB 5400rpm HDD + optika koja se gasi kada se ne koristi jer recimo optimalna konfiguracija za mene... Racunaj da na T520 baterija ne traje unedogled (meni traje po nekih sat i pol), ako ti treba prijenosnik kojem baterija fakat traje onda uzmi X220 (7h) ili T420 (4h) iz te iste generacije laptopa...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote