View Single Post
Staro 02.12.2021., 20:58   #5364
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Na kraju je, barem što se tiče benchmarka, ispalo odlično za intel. Opet su u vrhu u gamingu (ne ulazim sad u to što je to sa grafičkama koje koštaju kao auto na 1080p), što sam i očekivao, no iznenadila me odličnost u multithread benchmarcima. Mislio sam da će i9 biti iza 5900X u MT, a na kraju u dosta benchmarka prebaci i 5950X (izuzev blender i vray). Tako da su na papiru on top. Malo se previše pozornosti daje tim malim jezgrama, mislim da je tu puno toga odigrao viši IPC u kombinaciji sa visokim clockom na tih 8c16t + što su male jezgre u MT povukle svoj dio tereta i dobiješ taj rezultat. Pa to je cca 20% veći IPC od rocket lake odnosno skylake derivata (arhitekture iz 2016).

No ima to svojih problema - krajnje problematična potrošnja i temperature flagship i9 (ne i ostali!). Jbga recenzent kaže da je 360mm vodeno must, onda i top ploča, te unatoč tome opet imaš visoke temperature (za neki ozbiljni workload, ne pričam o gamingu). Nek je to u kombinaciji sa RTX 3080 ili 3090 i ti imaš termoelektranu. To ne možeš držati u kućištu, treba ti bazen.

Tako da realno ako pričamo o nekim workstationima tu AMD ipak logičniji odabir, pogotovo ako ikad otele taj zen3 threadripper. Ovo kod intela je super na papiru što se tiče mulithreada, no u realnosti ništa od toga. No gaming je tu, te što je još važnije cijene i konkurentnost su tu. Pogotovo taj i5 i i7, tu je value. Može to AMD ispratit sa rušenjem cijena i tim nekakvim zen3+. Minus intelu su neatraktivan ddr5 i ploče, ne vjerujem u neku bajnu prodaju. Ako uzmeš ddr4 uz alder lake opet se nisi futureproofao. Ako uzemš ddr5 kreten si jer si ga preplatio, a nemaš ništa bolje. Realno alder je current gen proizvod ako gledamo platformu. Još raptor lake na to (ako i to) i socket gotov, a ddr5 nije ni zaživio.

Zen4 i raptor lake će biti pravi clash titana. Dosad je uvijek jedan mrcvario drugog jer je jedan tapkao na mjestu ili sporo napredovao. Od AMD-a tj. zen4 se očekuje već standardnih minimum 15% IPC pa do možda i 25%, te možda i core/thread bump. A od intela da rafinira ovaj alder lake, da male jezgre budu bolje i određen (pitanje koliki) IPC bump na velikim jezgrama. Bit će zanimljivo.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote