View Single Post
Staro 17.08.2010., 17:13   #74
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ne znam šta je za tebe 'ozbiljniji' disk, vjerovatno neki što tvoji profići koriste, a nepoznati su smrtnicima, ali ovo su 'ozbiljniji' testovi:
To je daleko od ozbiljnih testova. To ti ili ja odradimo doma u jedno popodne, bez neke veće muke, samo da imamo diskove, vremena i živaca / naknade.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Warranty nije 'igranje', to je ono što firma mora ispoštovat, tj. stajat iza kvalitete proizvoda, a i pojmovi kao što su 'rock solid' se mogu provjerit, ako treba i rastavit hard te laboratorijski provjerit svaki materijal u njemu i utvrdit jel ima osnove da WD daje takve epitete.
Jamstvo je nešto što i sam WD ima različito o načinu kako je disk prodan, nije "fiksna" kategorija. A "epitete" daje i zadužen je za njih isključivo marketing.
"Rock solid" je loša dječje odabrana kategorija pridjeva diska, loša čak i za marketing.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ajde navedi te WD produkte i njihova jamstva i navedi iste diskove sa drugačijim jamstvima, jer ne znam točno o čemu pričaš, a ne planiram tražit po netu.
Pogledaj ovdje.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ne znam što je zakazalo kod Seagatea, nisam u to vrijeme bio u njihovom proizvodnom pogonu, a što se tiče MTBF-a, ako ga koriste svi proizvođači onda znači da je to u ovom trenutku najbolji način.
Inače pročitaj malo kako to recimo Samsung radi >> Link.
Samsung radi kao i svi drugi, na isti način je radio i WD i Seagate kad su imali katastrofu. MTBF, MTTF i ostali elementi su samo kratko analizirani matematički prikazi pouzdanosti koji u praksi često imaju nepouzdane posljedice.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
To Seagateovo bi ja nazvao iznimka, svi dobro znamo da hardovi ili rade ili ne rade, nitko na njima ne vrši popravke, neisplativo je.
Ovo sa osiguranjem je opet jedna mutna voda i ni ti ni ja ne znamo kako stoje ugovori s njima i ko tu koliko kome plaća, tako da...
To Seagateovo nije iznimka, dapače, FW upgrade diska radi takvih (i sličnih) potencijalnih problema je čest, poželjan no nažalost rijetko izveden od strane krajnjeg korisnika. Isto tako, diskovi se i popravljaju (recimo, WD recertified program).
Ovo s osiguranjima nije nikakav mutna voda, nemam pojma odakle ti to, standardna stvar u poslovanju već desetljećima. Pa svaki bi proizvođač propao da mu se dogodi bilo kakav ozbiljniji problem.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
De mi nabroji par hardova za bogate.
Oni na SCSI / SAS / FC standardima, 15k okretaja, s velikim i lošim price/capacity omjerom, ako se tako gleda.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ne bore se samo marketinški nego i kvalitetom.
Kvalitetom čega? Misliš da itko normalan može povjerovati da kompliciraniji, skuplji i tehnološko vremenski još nedovoljno proučen disk (kao black) ima natprosječno visoku kvalitetu?
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Koji je onda? Jel Raptor?
Ne pretjerano. WD od ozbiljnijih diskova radi samo nešto malo SAS modela, WD je orijentiran primarno malim (da ne kažem kućnim) korisnicima.
Inače, ja nisam ni rekao da je Black WD-ov najnapredniji, ja sam rekao da je najizdržljivi, odnosno dugotrajniji od Blue i Green. Black je svjetlosnim godinama udaljen od tehnološki najnaprednijih WD modela, a kamoli od Hitachija ili Seagatea.
Sasvim sigurno nije najnapredniji, kao što nitko ne može reći ni da je najizdržljiviji.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
De mi citiraj te 'problematične' specifikacije jamstva, ja ne mogu naći, jbg, nisam profić, ne znam šta treba gledat.
Vidi gore.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Brdo? lol
Što si ti to konkretno rekao do sada?
Sve. Sve što je kod diskova bitno, što se kod diskova gleda, zašto je jamstvo samo marketinški faktor...
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Bacaš usporedbe s autima, govoriš da je sve marketing i govoriš o nekakvim profićima čiju ulogu ja još uvijek ne shvaćam.
Stvarno sam potučen tvojim 'argumentima'.
Možeš baciti usporedbe s čim želiš, kod svih je jamstvo primarno marketinška, a onda (na tržištu) zakonska obaveza. Sa samom tehnologijom nema nikakve veze.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Pitanje težine nisam ja ni 'povukao', a niti primjetio, ali ti svejedno evo po 15-i put nevidiš od šume drvo.
Naglasak je na tome da je black teži što automatski znači da je konstrukcija diska zbog nečega različita - samo to.
A to sam istaknuo zato što ti tvrdiš da su to green i black isti diskovi.
Teži je dijelom i radi dodataka koji su stavljeni za poboljšanje brzine (na elektronici, aktuatorima i slično koliko sam vidio), no to znači i da su ga dosta zakomplicirali u odnosu na green i blue. A kompliciranje ne znači povećavanje pouzdanosti, dapače, upravo obrnuto. I na to (potencijalnu bojazan kupaca i izjednačavanje s nekim konkurentima i vlastitim proizvodima) je WD vjerojatno reagirao dizanjem jamstva.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
I težina je svakako jedan logičan, smislen argument za razliku od tvoje KIA-e i BMW-a.
Ja ne tvrdim da su black i green isti diskovi. To je ista generacija low-end diskova, niš posebno, tehnološki jako sličnih (osim što crnac ima dodatne elemente koji mu povećavaju brzinu, ali i vjerojatno drastično smanjuju pouzdanost).
Nego, probaj se dočepati "zelenaca" i "plavaca" iz Indije. Tamo svi WD-i imaju pet godina jamstva. I pripazi kad kupuješ u EU.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote