View Single Post
Staro 12.01.2008., 01:13   #6
jhanus
Click to Reset
Moj komp
 
jhanus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Vz
Postovi: 103
Citiraj:
Autor dalegic Pregled postova
imam spojena 4 ventilatora na njemu, potenciometar mi je 25k a ne 10 nisu imali u chipoteci, a jel se grije kad smanjim skroz ventove da nerade uopče, potenciometar mislim da nema veze kolki je sam sto je sad sa 25k osjetljiviji


Edit: sad sam nabaco mal vise paste i sad je mal hladniji al opet dosta topal
A inače ko god da je dizajniral sklop, uspio na na trivijalnijem sklopu fulat i to debelo.
Zašto, zato jer LM350 zahtjeva minimalnu struju opterećenja od 3.5mA, što povlači da R1 = Vref/Imin = 1.25V/3.5mA = 357.14 ohm ~ 357ohma, dok je tvom slučaju Imin = Vref/R1 = 1.25/1000 = 1.25mA, što je očito ispod specifikacije.

Dalje, R2 = (Viz - 1.25)/3.5mA = 3071.43ohm ~ 3kohm (kojeg nema pa može i 5k, ako ideš na 2.5k, znači da će otpilit gornijh 16.66% napona).

Shema koristi kondenzatore 1uF, a nema zaštitne diode, al to se može izostavit, iako bi moglo doći do pražnjenja kroz LM350, al...


Pa da rezimiram:

R1 = 357ohm
R2 = 3071.43ohm, ili najbliži veći, s tim da sve iznad 3071.43ohm neće imat utjecaja na izlazni napon, jer će on bit postignut već na 3071.43ohma.

To što koristiš 25k umjesto 10k, je ok, samo gornjih 15k, nema utjecaja na izlazni napon.
A što se tiče izlaza kad smanjš napon, ako je LM pod opterećenjem on disipira max snagu trenutku kad mu je izlaz najmanji, a to se događa jer mora elimirat 'višak' napona.
Ova metoda regulacije je neefikasna jer su veliki toplinski gubici, ali za manje snage je ok.

Ja ne bi mjenjao ništa, ostavi kako je, i to je to, struja od 1.25mA bude također dovoljna, jer se dopuštaju odstupanja, naponski regulatori tog tipa će se uvijek grijati.
A ja pišem roman jer se nikako nemogu prislit da riješim projekt koji mi diše za vratom.

PS: Forno si izveo potenciometar
jhanus je offline   Reply With Quote