View Single Post
Staro 24.11.2017., 13:15   #1
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
opremanje informatičke učionice

Molim za savjet stručnjaka. Dakle radi se o opremanju jedne računalne učionice u osnovnoj školi. Razmišljam u više smjerova:
1. Kupiti novu opremu (laptop ili stolno)
(trenutno nam se nudi 60 000kn od MZO za maksinalno 20 računala)
2. Kupiti rabljenu opremu? (thinkpad, dell)
3. Iznajmiti opremu (misilm da MZO to neće prihvatiti)
4. kupiti thin klijente

Dakle trebalo bi opremiti učionicu s 16 i 20 računala. Ja bih stolna, ravnatelji bi prijenosna. One bi prijenosne jer će djeca moć nositi u druge učionice.

Gledam te thin klijente, al vidim da je cijena gotovo ista kao kad bih kupovao računalo? Nikakva ušteda.
Jučer mi kolega kaže za jednu tvrtku koja im je ponudila za najam stolna računala 60kn po računalu po mjesecu! Sve oni održavaju, sve licence gore. Nije mi jasno čemu licence jer škole imaju besplatne, ali valjda se mu ne da gubiti vrijeme na instalaciju. Meni treba 2 dana po 8 sati da sve posložim.
I išao sam računat.

60kn * 20 računala * 12 mjeseci * 6 godina =86 400kn
20 računala po 4000kn = 80 000kn
Uzeo sam primjer 6 godina jer je to po mom mišljenu period kad računalo polako postaje zastarjelo. Banke koliko znam otpisuju nakon 5?

Čitam po internetu i ako sam naišao na relevantne informacije u Engleskoj se škole udruže i onda imaju jako niske cijene najma. Ali vani također ta računala koja se iznajme klinci nose doma. Znam za studente, ne znam kako je u srednjim ili osnovnim školama.
Na prvu mi se čini da je najam ok za nekoga tko treba najnoviju opremu u kratkim periodima. I ima potrebu za hrpu (skupih) računala.

Također piše da im financijski leasing nije dozvoljen nego samo operativni.

Dat ću si truda i nabaciti konkretne ponude, al zanima me vaše praktično iskustvo ako netko takvo iskustvo ima i voljan je podijeliti.
marek45 je offline   Reply With Quote