View Single Post
Staro 19.11.2009., 18:18   #351
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor mrVivi Pregled postova
Evo napokon je došlo vrijeme da i ja sebi složim RAID. Način na koji sam ja to mislio je učiniti je slijedeći, kupiti 3 ili više manjih diskova negdje od 100 - 400 GB i složiti ih u RAID 0 ili 5, meni ovi diskovi trebaju samo radi speed boosta nikakav backup me ne zanima jer već imam u računalu 4 diska od 1TB koji ču koristiti za raw fajlove i spremanje gotovih projekata plus tu je vanjski backup sistem što znači da će mi se na RAID diskovima nalaziti samo OS aplikacije koje koristim za rad i trenutno aktualni projekt. Sad nemogu se odlučiti između RAID 0 i RAID 5 tako da bih molio ljude koji imaju iskustva s RAID sistemima da preporuče šta misle da bi bilo bolje rješenje.

Plus nabacite i koju preporuku na koje diskove se usredotočim brzina je naravno uvijek uvjet ali najvažnije bi mi je da su pouzdani tj. da nekrepavaju.

Za one koje su mi mislili preporučit SSD moram reči da su mi još uvijek preskupi pogotovo što za jedan SSD mogu uzet hrpu ovih večeg kapaciteta koji možda nisu brži ali u RAIDU su dovoljno brzi za moje potrebe.
U globalu, postoji ogromna razlika izmedju te dvije vrste polja, a primjena je direktno ovisna o namjeni. Ako ti podaci gore nisu bitni, RAID 0 je OK jer je bitno brzi od RAID 5 (posebno u pisanju, u citanju je i RAID 5 dovoljno brz). Drugo, za pravilnu primjenu RAID 5 polja je jako bitan kontroler - o njemu sve ovisi. Isto tako, umjesto RAID 5 polja, ako su veliki diskovi u pitanju, bolje je imati RAID 6.

Specificiraj malo detaljnije namjenu i potrebe. Sto se diskova tice, mislim da na trzistu nema nekih diskova kojih bi se posebno trebao kloniti, a s druge strane, svaki disk je nepouzdan sam po sebi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote