View Single Post
Staro 08.11.2018., 15:11   #16
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Nevidljivi Pregled postova
To za firmu ne prolazi, ali ako kolega ne vjeruje moze se obratiti poreznoj.
Imaju i email na koji im se moze poslati upit ( ja sam testirao i DOBIO odgovor nakon mjesec dana..... .... da za detalje odem u svoju lokalnu poreznu i pitam )

Neka se poreska obrati EU sudu koji je donio takvu presudu i zatraži tumačenje.


Zašto ne bi vrijedilo ako je tvrtka imala retail key i otišla u stečaj i sada prodaje svoju imovinu?


Retail key je prenosiv po zakonu i prodaje po cijeni po kojoj može prodati, zar takav proivod gubi na svojoj vrijednosti kada tvrtka propadne koja ga je koristila. Dakle rabljenu bušilicu možeš prodat, a ritail key ne?


Nitko ne prodaje softwer već pravo na njegovo korištenje koje je plaćeno Microsoftu, zakonski je dozvoljeno svoje pravo prenjeti na drugoga.


Ista vam je stvar i sa koncesijama, koliko vidimo naša država dozvoljava prijenos koncesije, pa zašto se onda pravo koje proizlazi iz plaćenog keya ne bi moglo prenijeti. Naravno za OEM važe jedna pravila ali za retail sasvim druga.


No kao što vidimo OEM licence se slobodno prodaju i kod nas u trgovinama, kada ti rikne disk valjda imaš pravo to prenjeti na novi uređaj jer uređaji se kvare a software nije pokvarljiva roba, tako da ako se kupuje uređaj sa OEM licencom treba imati na umu da u slučaju kvara možeš onda ostati i bez softwera, pa mu je cijena u startu nula jer kvar se može uvijek dogoditi.


S druge strane ritail software je ionako prenosiv i zašto čovjek ne bi mogao legalno kupiti takav softwer, a isto se danas takav softwer prodaje samo u elektroničkom obliku, nitko više ne daje to sa CD ili USB već se traži od kupca da si sam napravi instalacionu kopiju?


Dakle dovoljan je valjani račun i legalan key i time se ne krši nikakv zakon, a to što je naša inspekcija ostala na nivou disketa ili CD je problem naše administracije što ne prati tehnologiju nigdje ne piše zakonska obaveza u kojem se obliku mora isporučiti softwer, pa i sam Microsoft ima prodaju u elektronskom obliku svojeg softwera.


A o lokalnoj poreznoj mogu reći samo ovo:


Imam EURI. Porezna svaki dan obnavlja bazu sa EURI podacima. Došlo je do greške i kod provjere EURI je očitavala se ona kobasica od registracije, koju je netko kod upisivanja kratio po svojoj volji tako da nije odgovarala onome što piše na registraciji od suda, a ja to nikako ne mogu provjeriti jer su to upisivali referenti na poreznoj. No skraćenica je uredno upisana, ali ju sistem nije očitavao.


Lokalna poezna me tražila da idem na sud promjeniti podatke o tvrki što je naravno bez veze i tako tri puta, dok nisam otišao kod više instance i onda su to ispravili i od onda se uredno očitava skraćeni naziv.


Pričam to zato jer nisam mogao za tvrtku ništa nabavljati izvana od kada je došlo do pogreške u bazi kod očitavanja, jer mi oodaci o tvrtki nisu odgovarali odkada je pogrešno se očitavala registracija od kobasice u kojoj je netko svojevoljno kratio riječi, a gdje će švabo znat naše skraćenice pa im je tvrtka najednom postala nelegalna.


Nakon što su sredili da se očitava skraćeni naziv više nemam nikavih problema a onu kobasicu imaju i dalje sa riječima koje su kraćene no to je greška porezne i ja realno nemam u to uvid, a ako je to njima dobro dobro je i meni.


Dakle nije porezna i inspekcija bog ima viša instanca a to je EU sud koji je iznad njih i koji je rekao u svojoj presudi da je ovakav softwer legalan i to priznaje i Microsoft i koje je tu sad inspekcija ili prezna da derogira presudu EU suda i praksu samog Microsofta kao vlasnika tog softwera?

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 08.11.2018. u 15:27.
sakomako je offline   Reply With Quote