View Single Post
Staro 07.08.2005., 22:46   #4
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
BeQuiet 450W

BeQuiet je realtivno nov igrač na polju napajanja. Prema onom što mogu pročitati na netu, izgleda da je beQuiet marka orijentirana na europsko tržište. S obzirom da već ime govori da bi ovo trebalo biti napajanje koje cilja na tišinu (čitaj: ljude opsjednute tišinom poput mene), razumljivo je da sam imao prilično velika očekivanja.

Što se tiče opisa paketa, napajanje dolazi u crnoj kutiji sa nacrtanom opako izgledajućom crnom panterom...skoro da me strah što očekivati od napajanja koje dolazi u ovakvoj kutiji. Ali nema što, izgleda dobro Savladavši strah i otvorivši kutiju, našao sam prilično standardan retail set : napajanje zaštićeno plastičnom vrećicom sa zračnim mjehurićima, kabel, 5 šarafa, dvije plastične vezice i dobro napisana upustva. Nikakvih extra goodiesa poput thumbscrewa ili naljepnica . Ali kome sve to treba ako napajanje radi dobro. Malo njuškanja po netu i potvrdio sam sumnju da se to napajanje radi u istoj tvornici kao Tagan i Vantec napajanja : Topower.

Samo napajanje je tamno kromirano sa zrcalnim (doslovce ga možete koristiti kao ogledalo) finišem. Jako lijepo, ali ostaju otisci prstiju i pri najmanjem dodiru. Sa stražnje i donje strane se nalaze dva 80 mm fana, a prednja stranica je perforirana. Što se tiče kabela, upleteni su, a 20 pinski konektor je umotan u wrap. Uz to, konektori su pozlaćeni. Govoreći o konektorima, sve je tu što bi se očekivalo od ATX 1.3 napajanja ( 20 pinski ATX, 8 molexa, 2 floppy, 4-inski P4 konektor, 6 pinski AUX, 2 SATA konektora). Posebnost ovog napajanja su tri kabela za ventilatore (na svakom je molex i 3-pinski konektor za ventilator) kojim je moguće istovremeno napajati 3 ventilatora i vršiti regulaciju njihovog broja okretaja putem temperature napajanja. Vrlo zgodno i radi prilično dobro u stvarnosti, ali osobno bih preferirao neki dodatni način kontrole, recimo putem potenciometra. svejedno, lijep feature. Još jedan zgodan feature je to što napajanje radi još 3 minute nakon gašenja sistema. naravno, tu je i aktivni PFC, koji se pobrinuo da napajanju izmakne zlatni certifikat tišine. Zašto, o tome kasnije.

Što se tiče snaga po railovima, one su :
3.3V - 28A
5V - 45A
12V - 22A

Na papiru sve izgleda u redu i sve snage su vrlo, vrlo dobre. Ono što sam ja primjetio, a kasnijom pretragom neta i potvrdio su lagana divljanja napona (na 12V railu unutar 0.2V prilikom promjene opterećenja), voltaža procesora je isto dosta varirala. Ponovo, ne mora ništa značiti jer nisam primjetio nikakve nestabilnosti sistema. Volio bih toliko jako napajanje isprobati pri malo težim uvjetima...

Što se tiče buke, nisam razočaran. Napajanje je praktički nečujno, fanovi su NEČUJNI (svaka čast, ovi fanovi se mogu uspoređivati sa Papstovima po kvaliteti/nečujnosti ležajeva, bar dok su novi). Ono što mi se ne sviđa je blago čujni trafo. To je zvuk koji je 95% vremena nečujan, ali tu i tamo se začuje kao nekakvo grebanje, i to je jedini razlog zašto neću dodijeliti zlatni certifikat tišine, nego srebrni, ali sa zlatnim sjajem

Pozitivne strane su tišina, kvaliteta izrade, dobar izgled, aktivni PFC, zgodan način kontroliranja ventilatora...A negativne strane bi bio blago čujni trafo (iako daleko od čujnog u normalnom, pa čak i u mnogim quiet sistemima), nedostatak ATX 2.0 specifikacije i malo veća osciliranja napona od očekivanja, ali još uvijek debelo unutar tolerancije.

Ovo napajanje će zadovoljiti sve osim najvećih silence freakova, ali za njih su pasivna napajanja. Ovo je vjerojatno među 5 najtiših napajanja koja sam ikad čuo i ne bih se bunio da je u mom sistemu.

Zadnje izmijenjeno od: Sky. 07.08.2005. u 23:20.
Sky je offline