View Single Post
Staro 07.08.2005., 22:46   #3
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Zalman ZM400B-APS

Zalman...ime korejskog proizvođača kompjuterske opreme postalo je sinonim za tišinu. Nakon uspješnih serija hladnjaka za procesore i grafičke kartice, Zalman je ponudio i napajanja. Naravno, po ustaljenom pravilu, to je remarkirano napajanje drugog proizvođača, no nisam našao niti jednog ekvivalenta na tržištu, pa pretpostavljam da je to napajanje napravljeno isključivo po Zalmanovoj narudžbi.

Paket u kojem dolazi napajanje je težak, no manji nego kod drugih napajanja. Retail pakiranje plave boje sadrži dobro zaštićeno napajanje, kabel, 4 vijka, 4 plave velcro trakice i ZM-MFC1, molex adapter za 4 ventilatora kojim možete držati 2 ventilatora na 12 i 2 na 5 volti. Definitivno lijep detalj za svakoga tko voli tišinu. Eh, da, i upustvo na engleskom/korejskom jeziku, iako je velièinom malo, sadrži sve relevantne informacije, čak i mali riječnik tehničkih pojmova. Zgodno.

Napajanje je crne mat boje, sa jednim 8 cm ventilatorom sa stražnje strane, prekrivenim srebrnom rešetkom. Vrlo decentno i elegantno. Izrezani su otvori sa prednje strane za strujanje zraka, no sa donje strane nema ničega osim lima. definitivno nije predviđeno da bude jedini način izbacivanja toplog zraka iz kućišta. Žice nisu upletene niti omotane wrapom. Što se tiče konektora, tu su 20-pinski ATX konektor, 7 molex konektora, 2 floppy, 2 SATA, P4 (4-pinski) i P2 (6-pinski) konektor. Samo napajanje zadovoljava ATX 1.3 specifikaciju. Dakle, ništa od EPS i ATX 2.0.
Snage po railovima su sljedeće :
3.3V - 28A
5V - 30A
12V - 18A

Sve snage su u redu, no kad usporedimo sa 420W Taganom, koji je nominalno samo 20W jači i koji ima za 12A jači 5V i 4A jači 12V rail, snage se čine malo slabim. No, kako se čini, Zalman je za razliku od "šroteks" proizvođača koji napajanje stvarne snage 200W prozovu 400W odlučio ići obrnutim putem. Na netu sam našao da je to napajanje konstantno davalo 449W, što je u svakom slučaju hvalevrijedno. Moje testiranje je pokazalo da snage ima dovoljno i da su railovi stabilni, bar prema očitavanjima matične ploče. OC test je također prošlo sa vrlo dobrim.

I sada, najvažnije : buka. Ili bolje rećeno, nedostatak iste Bar na početku, dok je napajanje hladno Naime, kad sam prvi put upalio napajanje na živo, dakle bez opterećenja, prva reakcije je bila "WTF, jel ovo radi?". Naravno, pogled na ventilator je dao potvrdan odgovor. Oduševljen prvom probom, krenuo sam na testiranje, Nažalost, nakon nekog vremena, kad se napajanje zagrijalo, počelo se lagano čuti, ali daleko od nečega što bi me iritiralo. Također, nema zvuka trafoa unatoč aktivnom PFC-u. Nema druge nego ovom napajanju dodijeliti zlatni Skyev certifikat tišine

Pozitivne strane neću nabrajati, ali ako moram nešto uzeti kao zamjerku, onda bi to bio nedostatak ATX 2.0 specifikacije i nešto slabije provjetravanje kućišta. No, nema sumnje, ovo napajanje je zaslužilo preporuku.

Zadnje izmijenjeno od: Sky. 07.08.2005. u 23:13.
Sky je offline