View Single Post
Staro 20.06.2007., 12:57   #12
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,386
radio sam sa wellerovom radnom stanicom 6 godina svakodnevno (pred dosta vremena) i mogu reći da je odlična stvar. paralelno s njom sam radio i sa solomonovom sl 30, koja je ušminkana sl 20. naravno da se znala pokvariti. meni se pokvarila 2 puta u 3 godine (jednom grijač, jednom trafo), uz napomenu da je bila upaljena 8-10 sati dnevno. naravno i da je nekvalitetnija od wellera, ali jeftini rezervni dijelovi (ručke, grijači, vrhovi) koji su dostupni u dosta trgovina imho opravdavaju kupnju takve stanice. znači, kvaliteta se plaća, a novi je weller, da bi opstao na tržištu, poprilično nekvalitetniji ali i jeftiniji nego pred 15-tak godina. nakon toga sam radio isključivo sa solomonovim stanicama (2 kom), daljnjih 6 godina, sve u tv servisu. imao sam prosječno 1 kvar svakih godinu dana rada.

nisam protiv wellera, ali mislim da je preskup za početnike koji još ne znaju šta im od lemilice treba.

ako je prenosivost najbitnija, naravno da lemne stanice ne dolaze u obzir. najbolja iskustva sam imao sa jbc lemilicama ali ne znam gdje se danas mogu naći. ja danas koristim jednu jefiniju plinsku lemilicu (500-tinjak kuna + 2 vrha 2x80), jer mi se pokazala najpraktičnijom za rad po terenu.

što se tiče pumpice, najbolje je uzeti neku jeftiniju za početak, nešto do 70-80 kuna, jer će se vrlo vjerovatno uništiti prilikom učenja "pumpanja". nakon 2 takve uništene se može razmišljati o nekoj kvalitetnijoj.

@alimilano: preporučam za početak da probaš rastaviti-odlemiti i zalemiti elemente sa nekakvog rashodovanog videa, tv-a ili monitora sa čim više SMD elemenata, jer lemljenje po matičnim pločama zahtjeva poprilično znanja i prakse jer se vrlo lako višeslojna štampana veza nepovratno uništi.
mymoon je offline   Reply With Quote