Citiraj:
Autor MaxB
Jasno je definirana u SI sustavu i kad se unutar njega koristi - nema nikakvih problema. Van njega se jako rijetko koristi, osim u slucaju oznacavanje kolicine memorije.
Vec dugi niz godina bajt je 8 bitova. Tako da je definiran, samo nije zapisan ni u jedan standard (AFAIK). A o ovoj tvrdnji 'za bilo sto ozbiljnije' mogu se samo LOL-ati. Pretpostavljam da ti iz principa koristis samo bitove, kilobite, megabite itd., te da si si OS i sve programe podesio tako da ti svi kolicinu bilokakve memorije prikazuju u bitovima, a ne u bajtovima.
A za 2^n ima potrebe. Racunala rade s dvije, a ne s deset znamenke, i to na svim razinama, pocevsi od toga koliko memorije mogu registrirati, od velicine sektora na medijima za pohranu itd.
Kako? Po 512 bajtova? Koji?
|
Netocno. Oznaka k za kilo ze koristi svuda, zvanicno i nezvanicno, a samo se nekad u informatici nepravilno koristi za 1024, umjesto kako je definirano kibi (i to cak po standardu).
Bajt je opceprihvacen kao 8 bitan, ali povijesno. Jos prije niti 20 godina je bilo normalno da bude i 7 bitan, 12 bitan i slicno. U racunicama u pravilu koristim omjere i nedirektna mjerenja, tj. ako trebam memoriju reci cu 512 megabajta, ne zato sto je tocno toliko potrebno, vec zato sto je modul toliki. Bilo bi mi svejedno i da je 500 megabajtni.
2^n je danas totalno obsolete. Dok si imao par k memorije bilo je OK, ali danas... Smijesno je uopce s tim i pokusati racunati, a upravo na primjeru diskova je i vidljivo zasto.
Tko koristi takav prikaz? AIX, recimo.
# df /tmp
Filesystem 512-blocks Free %Used Iused %Iused Mounted on
/dev/hd3 24576 23320 6% 33 1% /tmp