Prije nego počnem moram napomenut da ne bi bilo neželjenih postova u obliku spama i slično.
Oba zvučnika nemaju veze sa Hi-Fiom ovo su zvučnici za komp pa ćemo to gledat sa te strane.
Testna konfa iz siga sa tim da moram napomenut, zvučna kartica je X-Fi Extreme Music, integriranu nisam koristio jer osim što nema smisla spajat takve zvučnike na integrirano smetje ne vidim neku potrebu za korištenjem iste.
Zašto sam se odlučio za ovaj test:
Z-2300 su dosta isplativi i ujedno jedni od najjačih 2.1 sistema za komp, a Z-5500 su jedni od opčenito najjačih sistema za komp i ujedno i vrlo kvalitetni.
Pošto prelazim sa Z-2300 na Z-5500 odlučio sam usporedit jedan do drugog kvalitetu, mogučnosti, jačinu i na kraju krajeva isplativost.
Ajmo redom:
SPECIFIKACIJE:
Z-2300
Total FTC power: 200 watts RMS
Sub-woofer: 120 watts RMS (into 8 ohms, @ 100Hz, @ 10% THD)
Satellites:
Left/Right: 40 watts RMS x 2 (into 8 ohms, @ 1khz, @ 10% THD)
Total Peak power: 400 watts
Frequency response: 35Hz - 20kHz
Amplifier: Ultra-linear, high capacity analog
Drivers:
Satellites: 2.5" polished aluminum phase plug driver
Subwoofer: 8" long-throw ported driver with 6th order bass reflex enclosure
Z-5500
Total FTC power: 505 watts RMS
Sub-woofer: 188 watts RMS (into 8 ohms, @ 100Hz, @ 10% THD)
Satellites:
Left/Right: 62 watts RMS x 2 (into 8 ohms, @ 1khz, @ 10% THD)
Center: 69 watts RMS (into 8 ohms, @ 1kHz, @ 10% THD)
Rear Left & Right: 62 watts RMS x 2 (into 8 ohms, @ 1kHz, @ 10% THD)
Total Peak power: 1010 watts
Maximum SPL: >115 dB
Frequency response: 33 Hz — 20 kHz
Amplifier: Ultra-linear, high-capacity analog
Signal to noise ratio: >93.5 dB, typical 100
Input impedance: 8,000 ohms
Drivers:
Satellites: 3” polished aluminum phase plug drivers
Subwoofer: 10” high-excursion ported driver with 6th order bass reflex enclosure
Ovo je C/P sa Logitechove službene stranice.
PAKIRANJE:
Z-2300
Kutija je sa obzirom što ima unutra dosta velika, i podosta teška cca 16kg.
Sve je puno stiropora, zvučnici su jako dobro zaštičeni, tako da i neki "jači transport" ne bi smetao.
Sadržaj: Kabel za napajanje, daljinac, 2 satelita, sub, nastavak ženski 3,5mm jack na 2 muška cincha i upute.
Z-5500
Ogromno, teško i veliko. Te tri riječi najbolje opisuju kutiju najboljeg Logitechovog modela.
Zaštita je ista kao kod slabijeg brata a i sadržaj je vrlo sličan.
Sadržaj: Kabel za napajanje, control centar, 5 satelita, sub, 3 x 3,5m kabla, 2 x 7,5m kabla, 3 x 3,5mm jacka, daljinski i baterije.
SATELITI:
Z-2300
Pristojne težine, dosta oštrih rubova (nisu zaobljeni što im daje elegantni izgled), zaštitna mrežica. Kad se ta mrežica skine ne gubi se elegantni izgled.
Na sub se spajaju preko cincha, zadovoljavajuče dužine kablova pošto se ovdje radi o 2.1 sustavu.
Kad se sistem spoji na računalo poznato je da večini satelita sa samo 1 driverom fali srednjih tonova, u ovom slučaju je obrnuto, fali visokih tonova dok srednjih ima dosta, to se bez problema sredi sa podešavanjem Equalizera.
Zvuk je čist ali kad se dosta pojača membrana od satelita se jako miče i to rezultira lošijom kvalitetom zvuka (ovo je bila granica tih zvučnika kad se počne gubit kvaliteta, ništa pretjerano al se čuje).
Z-5500
Teži i jači od Z-2300 satelita, malo zaobljeni i izgledaju pomalo debelo, bolje izgledaju bez mrežice.
Odlična stvar kod ovog modela su ne baš najidealnije rješenje a to su clip hvataljke, kabel koji dolazi sa zvučnicima je aluminijski al se po potrebi kasnije lagano zamjeni sa bakrenim.
Kad se spoje vidljiv je manjak srednjih tonova, dok su visoki čistiji od Z-2300, rješenje za srednje isto -> Equalizer.
Kod veće glasnoće manjak srednjih više dolazi do izražaja ma da kad se normalno sluša sve je ok.
Sa zaštitnom mrežicom (lijevi je Z-2300 desni Z-5500)
Bez zaštitne mrežice
SUB:
Z-2300
Velik i težak, sa pasivcem na stražnjoj strani, membrana od 20cm jačine 120W uredno obavlja svoj posao i trese kad mora, nakon pola sata intenzivnog glasnog slušanja pasivac je vruč.
Bas je klasnično hladan i tvrd što je odlika bass reflex zvučnika.
Z-5500
Prevelik i pretežak, pasivac duplo veči od onog na Z-2300, membrana od 25cm i 188W trese i grmi, nema onog efekta da kod slušanja muzike bruji što sam imao slučaj doživjet kod jednog 5.1 sistema zbog prevelikog raspona frekvencije suba.
Još nisam imao priliku dugo i jako slušat da vidim kak se grije pasivnjak jer ipak ne živim sam
Brat do brata:
Odostraga:
CONTROL CENTRI:
Z-2300 Daljinski
Ima 2 kotača, jedan za master volume i drugi za bass, spaja se preko 3,5mm jacka u zvučnu, i ispred ima također 3,5mm jack za slušalice, sa doljnje strane imaju gumice tako da se ne skliže po stolu.
Z-5500 Control Centar
Jako velik sa dekoderom, displayjem, par gumbi i jako zgodnim potenciometrom, na stražnjoj strani ima 3 ulaza, 3 x 3,5mm jackove, Coaxialni i Optički.
Daljinski je ok, gumbi taman za sve potrebno, isto to se može na CCu podesit ali mi jako smeta što je neprecizan i potrebno je ravno usmjerit daljinski da bi radio, šteta.
Muzika:
Bilo je svakakve muzike na testu, neke prevelike razlike u sistemima i nije bilo (sa tim da su Z-5500 bili spojeni analogno isto kao i Z-2300) najviše što se osjetilo je to da Z-5500 imaju čišće visoke.
Mali problem kod testiranja je bio zbog razlike u satelitima jer jednima fali visokih a drugima srednjih.
Za nekog tko ima malo prostora na stolu gdje se nalazi PC i treba samo stereo zvučnike malo veće snage Z-2300 su pravi izbor, naravno malo podešavanja EQ je obavezno al to se podrazumijeva.
Filmove i to nisam baš testirao jer nema smisla pošto se radi o 2.1 i 5.1 sustavima ali na tom polju zbog dekodera i nakraju samog surrounda pobjedu odnosi Z-5500.
Prednosti (pišem i za jedne i za druge)
* kvalitetan zvuk, glasnoća
* veličina i izgled
* control centar (Z-5500)
Mane (pišem i za jedne i za druge)
* makar nije tako strašno puno bi se više profitiralo sa 2 drivera u satelitima
* manjak srednjih kod Z-5500 kod glasnijeg slušanja
Mišljenje:
Ova dva sustava su me jako ugodno iznenadila, ako se ide na kvalitetu onda se neće gledat PC zvučnici nego Hi-Fi ali usudio bi se reći-> Hi-Fi PC zvučnici.
Cijena je opravdana u oba slučaja jer oba sistema nude dosta.
Za one koji žele da mogu po potrebi pojačat malo više a ne treba im 5.1 sustav preporuka za Z-2300 (cijena oko 1100kn) dok ostali neka kod nekog poslušaju Z-5500 jer osim spajanja na komp imaju mogučnost spajanja na PS2, Xbox, DVD player, reciver..
Nisam išao previše u tehničke detalje jer osim što je bio review oba sistema mislim da nije bilo potrebe.