2) Mediji
a) Kako mogu znati kupujem li dobre medije?
- 100% sigurno nikako. Čak se i najboljim proizvođačima može "zalomiti" neispravan ili nekvalitetan medij. No, najsigurnija metoda je kupovina provjereno dobrih brandova. Kupujete li manje poznat/neisproban brand medija, bolje je kupiti manju količinu (neki web shopovi u inozemstvu prodaju test pakete medija u kojima se nalazi po 1 primjerak svih ili većine medija koje prodaju, šteta što toga nema kod nas) i isprobati s konkretnim snimačem (i firmware-om). U pravilu, svi snimači dobro ili odlično snimaju Taiyo Yuden i Verbatim (MCC) medije, a većina snimača dobro snima Ricoh, Sony, Maxell i još neke medije (NAPOMENA: neki od navedenih prodaju više vrsta diskova od kojih su neki proizvedeni od strane drugih tvornica i upakirani kao npr. TDK). Originalni mediji ovih proizvođača u načelu bi trebali imati natpis Made in Japan (osim Verbatim-a).
b) Koji mediji najbolje odgovaraju mom snimaču?
- Neki (rijetki) mediji manje-više odgovaraju svim snimačima, neki ne odgovaraju nijednom, a velika većina je jedno šaroliko društvo u kojem vrijedi pravilo isprobavanja i testiranja kvalitete. Naravno, za osnovne smjernice dobro će poslužiti nekakav review na Internetu, ili iskustva drugih korisnika s istim snimačem. Naravno, postoje određene "legende" o tome kako tom i tom snimaču "paše / ne paše" taj i taj medij. Novi mediji izbacuju se takvom brzinom da se stvari mijenjaju vrlo brzo. Npr. relativno stariji modeli NEC/Pioneer snimača više su voljeli DVD-R medije, a stariji modeli LiteOn snimača DVD+R medije. S novijim modelima toga više nema. LG snimači poznati su kako ne vole Ritek medije. Da, ali ne vole jedan jedini, i to RitekG05 (8x DVD-R), s kojim su rezultati redovito bili loši (to je inače loš medij čija kvaliteta dosta varira i ne bih ga preporučio nikome, osim eventualno ako imate NEC/Pioneer snimač). Noviji Ritek 16x mediji daju solidne rezultate s LG snimačima. Zaključak: osnovne smjernice što kupiti potražiti online, a dalje isprobavati sami dok ne nađete dobru kombinaciju.
c) Kako znati tko je proizveo određeni medij?
- Na svijetu postoji puno više brandova DVD medija nego stvarnih proizvođača. Tako neki brandovi koriste usluge više različitih tvornica pa krajnji korisnik ponekad ne može zapravo znati što kupuje. Inače, za identifikaciju medija koristi jedna vrsta koda koja je tvornički zapisana na svaki prazni medij, a zove se Media ID (MID). Tako neki brandovi mogu imati različite MID kodove što znači da su proizvedeni u različitim tvornicama, i često su velike razlike u kvaliteti. Zato je dobro prije kupnje veće količine medija provjeriti MID i informirati se o njemu. Svaki MID bi trebao otkrivati u kojoj tvornici je proizveden medij. Kažem trebao, jer postoje dva problema:
1. Neki brandovi koriste ugovorne proizvođače za proizvodnju medija (doduše, uz njihovu kontrolu kvalitete), pa tako Verbatim MCC može biti proizveden u nekoliko različitih tvornica (i država), no sva se proizvodnja odvija pod kontrolom tvrtke Verbatim (Mitsubishi). Ricoh mediji mogu biti proizvedeni u Japanu u Ricoh tvornici, ali i u Taiwanu u Ritek tvornici (s Ricoh MID-om).
2. Postoje na tržištu određeni mediji s tzv. lažnim MID-ovima. Radi se redovito o medijima niže kvalitete i niske cijene koji imaju MID-ove poznatih proizvođača (uglavnom Taiyo Yudena), pa snimač misli da barata vrhunskim medijima, dok su oni ustvari šrot (primjer: sjećam se osobno Hyundai 8x medija s lažnim TY kodom, katastrofa).
d) Što je to MID i zašto je važan?
- Kao što je već objašnjeno, MID je Media ID odnosno tvornički snimljena oznaka medija koja odaje proizvođača (ili brand), tip medija (+R, -R, +RW, -RW...), i deklariranu brzinu. MID-ovi služe za to da snimač prije snimanja odredi strategiju snimanja (brzinu i neke druge stvari) koja je prilagođena baš tom mediju. Kriva strategija obično znači loš(iji) snimak. Neki od poznatijih MID-ova prisutnih na našem tržištu su:
MCC004 -> Verbatim (Mitsubishi) DVD+R 16x
MCC03RG20 -> Verbatim (Mitsubishi) DVD-R 16x
YUDEN000T03 -> Taiyo Yuden DVD+R 16x
TYG03 -> Taiyo Yuden DVD-R 16x
RITEK G05 -> Ritek DVD-R 8x
RITEK R04 -> Ritek DVD+R 16x
RICOHJPNR03 -> Ricoh DVD+R 16x
SONY16D1 -> Sony DVD-R 16x
CMC MAG M01 -> CMC Magnetics DVD+R 16x
CMC MAG AM3 -> CMC Magnetics DVD-R 16x
PRODISC S05 -> Prodisc DVD+R 16x
PRODISC R04 -> Prodisc DVD-R 16x
...
Sam MID kod u većini slučajeva nema previše veze s proizvođačem, pa tako recimo (ne)čuveni Ritek G05 možemo naći pod brandovima kao što su Traxdata, Arita, RiData, Memorex, BestMedia, Datasafe...
e) Kojom brzinom snimati medije?
- Prema MID-u medija snimač prije snimanja programu dojavi raspoložive brzine. Ako je neki medij deklariran na recimo 16x, to ne znači da ga vaš snimač može snimiti na toj brzini. U slučaju lošijih medija često je podržana niža brzina od deklarirane, a u slučaju novijih medija koji su se pojavili nakon izlaska firmware-a za vaš snimač, njih ćete moći snimiti samo na 4x koristeći općenitu strategiju za nepoznate medije. Nasuprot tome, neki bolji 8x mediji su podržani od nekih snimača na 12x ili čak 16x (tzv. overspeed). Skeniranjem kvalitete DVD-a možete utvrditi koji medij odgovara vašem snimaču, ali i na kojoj brzini. Čest je slučaj da 16x mediji najbolju kvalitetu daju na 12x ili 8x brzini, ali to nije pravilo. Snimite neki medij na 8x, na 12x, pa i na 16x, i skenirajte kvalitetu te utvrdite koja brzina daje najbolje rezultate.
f) Niža brzina snimanja znači kvalitetniji snimak. Istina?
- Ne. Noviji mediji (čitaj: 16x) optimizirani su za više brzine snimanja i često će dati bolje rezultate na recimo 16x, nego na 4x. Bolje je za početak odabrati neku srednju brzinu pa provjeriti kvalitetu.