Mediji: napravio sam doma zadnja dva dana ogroman test CD-R i DVD-R medija. ima ih oko 20 vrsta. rezultate vam ne mogu sve uploadati već samo jedan dio, jer je .rar sa grafovima 2x veći nego što je najveći dozvoljeni upload ovdje.
uglavnom, mnogima je ideal snimanja CDa bio kupiti najkvalitetniji rekorder i onda pržiti na najjeftinije medije, po mogućnosti na maksimalnoj brzini iznad deklarirane (pa tko će to čekati). generalno mogu reći da smo mnogi išli krivim putem.
test je pokazao da dobar medij u najlošijem rekorderu izađe uvijek bolje od šrot medija u najboljem rekorderu!
onima koji ne shvaćaju - ako kupite najjeftiniji CD writer i spržite CD na recimo TDK, medij će bolje raditi nego u Plextoru, Teacu, Pioneeru, Toshibi na jeftinom no-name mediju.
Recorderi: mediji su snimljeni unatrag 6 godina. mnoge će zanimati kako se različiti recorderi ponašaju:
najstabilniji se pokazao Teac. bio je uvijek među najkvalitetnijima i sa svakom novom generacijom uređaja kvaliteta sprženog medija je bila sve veća.
najnestabilnija je definitivno yamaha. najčudnije se ponašala i svaka iduća generacija recordera je bila potpuno nepredvidiva. cd je ili bio snimljen savršeno ili je puknuo i to se znalo dogoditi u seriji od po 5 zaredom iz iste kutije. također, česti problemi sa pregrijavanjem pogotovo kod starijih modela.
plextor je također vrlo šaren. stari modeli su pržili izvanredno na večinu medija, dok su druge znali gadno zasrat. to se najviše odnosi na Princo medije. noviji plextori su još čudniji. šrot medije snimaju nevjerojatno kvalitetno, dok brandove zaseru i tu su najlošili. to se najviše odnosi na TDK i Phillips gdje SVI OSTALI briljiraju.
LG se pak u početku kvario jako, a sad je skroz druga priča i današnji LG radi jako pouzdano. e da se bar može reći i za CD medije koje sprži - hrpa C1, a i C2 grešaka! ako već imate LGa, spustite mu brzinu snimanja na 12x - 16x. topli savjet! onda radi super.
a koji je trenutno najbolji writer koji najkvalitetnije snimi CD.... moja iznimno topla preporuka je Toshiba 12x/32x/10x/40x DVD/CD-RW combo uređaj, te Pioneeri A04 i A05. Error rate ovih writera dok snimaju na CDe je doslovno red veličine niži od bilo čeg drugog! Pioneeri su skupi DVD writeri i relativno sporo snimaju CDe, dok Toshiba košta 650kn u Ve-milu.
Toshiba stvarno jako dobro izregulira brzinu snimanja medija - svi ostali snimaju prebrzo što uzrokuje puno C1 grešaka, a i nedopustivih C2 grešaka što je pogotovo slučaj kod LGa.