View Single Post
Staro 19.05.2003., 09:02   #5
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Kratka i pojednostavljena povijest DVD-/+ standarda.

DVD-R/RW nasatao je u Pioneerovim labaratorijima za interne potrebe, i bio je takav nekoliko godina, sve dok nije zazivio DVD-RAM od Panasonica. Kako su Pioneer i Panasonic na neki nacin "prijateljske" firme, Panasonic je nakon nekog vremena prihvatioa DVD-R standard, dok umjesto DVD-RW i dalje koristi DVD-RAM.
U osnovi, DVD-R/RW nastao je na temeljima (i tehnologiji) CD-R/RW standarda. Samom Pineeru kasnije su se pridruzili i drugi, kao sto su Toshiba.

DVD+R/RW standard osobno nazivam "politickim" standardom, jer upravo to i je. Naime, veliki igraci, nezadovoljni nesudjelovanjem u pokupljanju vrhnja "iznajmljivanja" koristenja standarda, "izmisljaju" svoj standard, od pocetka ga najavljujuci kao DVD-R/RW killer, i obecavajuci vec 100% kompatibilnost za DVD+RW medije. Istina je bila drugacija, jer je kompatibilnost isla na ruku DVD-R medija (testiranja u vrijeme pojave DVD+RW snimaca i medija pokazala su sljedece kompatibilnosti: DVD-R 70%, DVD-RW 30%, DVD+RW 30%).
Ipak, DVD aliansa gurala je i dalje po svom, godinama najavljujuci DVD+R kao pravog DVD-R killera, a njegova pojava otkrila je mnoge prljave poteze samih sudionika DVD alijanse. Ipak, DVD+R se pokazao da ima istu kompatibilnost kao DVD-R medij.

Pod prljavom igrom DVD alijanse smatram njihove interne odluke (samih firmi) da ne-podrze suparnicki (DVD-R/RW) standad. To je najocitije kod Sonya, koji je nekoliko puta mijenjao svoju politiku. Prvo je bio indiferentan, zatim se priklonio DVD+R/RW standardu (i u tom vremenu razvijao DVD Playere koji reproduciraju s DVD+R medija, ne i DVD-R), da bi se nakon toga priklonio i DVD-R/RW, jer su shvatili da su oba formata proslost, te da ce ih oba blue ray pojesti kada se pojavi. Zanimljivo je da su stariji Sonyevi DVD Playeri u potpunosti kompatibilni s DVD-R medijima.

Osobno smatram da je pitanje odabira ostavljeno svakom od nas. Npr, moj frend se olucio za DVD+R/RW, dok je meni osobno "drazi" DVD-R/RW standard (vjerovatno zato sto sam Pioneer/Panasonic friiiiik).
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote