View Single Post
Staro 14.05.2024., 22:26   #46
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 280
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Stavim ovdje pitanje da ne otvaram novu temu. Predmetni disk SSD BX500 od 480GB. Disk je u pogonu kakve 3 godine, služi u jednoj olinjalog igračkoj konfiguraciji

Na kompu su se počeli dešavati čudni problemi, kao učestalo crashanje GTAV. S obzirom da je SSD nije mi niti palo na pamet da odvrtim chkdsk a na isto me uputio gparted kada sam htio klonirati particiju.

Na disku je instaliran windows 7, koji sam po sebi baš i nije optimiziran za rad na SSDu. Ne mogu garantirati koliko je kvalitetno korišteno to računalo u pogledu čestog prisilnog gašenja, resetiranja. Napajanje (niti mreža) ne bi trebalo biti problematično tako da očekujem da se računalo često gasilo u radu zbog toga. Niti su mi to prijavili.

chkdsk je potrajao zabrinjavajuće dugo. Evo jednog "screenshota" te situacije. Prema logu izgleda da nije bilo bad sectora, ali je "data verification" dugo trajao.

https://imgur.com/a/THdgYwB

HD Sentinel veli perfect.

Code:
HDD Device  2: /dev/sda
HDD Model ID : CT480BX500SSD1
HDD Serial No: 2015E3F61F04
HDD Revision : M6CR022
HDD Size     : 457862 MB
Interface    : S-ATA Gen3, 6 Gbps
Temperature  : 31 °C
Highest Temp.: 69 °C
Health       : 98 %
Performance  : 100 %
Power on time: 211 days, 7 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
Total written: 4.92 TB
  The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found. 
  The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s):  #202 Percentage Of The Rated Lifetime Used
    No actions needed.
SMART izgleda super, iako nemam baš iskustva sa SMART+SSD. Inače regularni HDD + bad sectori + spor chkdsk ne ulijeva povjerenje.

https://i.imgur.com/A9XDK4X.png

c format win reinstal, al ne pobogu 7 već 10
__________________
(radna kanta) i3-4170,asus b85m-e,radeon sapphire hd6950,KHX1600C9D3/4GX*4,Silicon Power S55 480GB,TOSHIBA DT01ACA050,500W Enermax NAXN Basic,Chieftec Dragon DG-01WD-D
deevzg je offline   Reply With Quote