View Single Post
Staro 26.02.2024., 19:59   #89
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 263
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Postoji tema s rasvjetom, na to sam aludirao.
Znam, čak sam prije puno godina u njoj i sudjelovao. Ironično, pričajući upravo o LED rasvjeti.

Kugle su naravno vezane za istu tematiku ali rasprava mi je više zvučala tematski. Drugim riječima, govorio sam baš i samo o kuglama kao kuglama, ne kao izboru rasvjete. Jer koliko god da su mi nostalgične ili simpatične, slažem se da nemaju mjesta u rasvjeti stana (uglavnom koristim GU10 reflektorice)

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Nisam još naletio na plafonjeru od plastike. Eventualno ako misliš na pokrove ugradbenih/nadgradnih LED panela. No oni su tamo sa svrhom.
Tanjur, odnosno baza (ovisno o dizajnu) MORA biti od metala zbog sigurnosnih razloga, tako nalaže struka. Tako da ovo traži priključak na zemlju (kojeg u većini slučaja nema, bar ne za rasvjetno tijelo), dok je sve drugo napravljeno od plastike. Kopče za "staklo" - plastika, difuzer (kugla, tanjur ili poklopac ... ovisno o dizajnu) - opet plastika.

Najbolji primjer mi je u hodniku gdje sam prije par godina stavio novu plafonjeru. Izgledala je masivno, dva "tanjura" koji izgledaju kao da su naslagani jedan na drugi, i svaki sa "aluminijskom" lajsnom. Naravno, istina je ta da je aluminij samo prebojana plastika, a mliječno staklo zapravo tanka plastika, tanja od čašice za puding ili voćni jogurt. Cijeli difuzer je zapravo izuzetno lagan, rekao bih cca 300-400g težak.

Naravno, ugrađene LEDice koje su bile spojene na okvir su pregorile unutar mjesec dana, pa sam cijelu stvar morao skinuti dolje, počupati sve "iznutrice" i stavio okrugli LED svjetlosni modul, kojeg sam direktno spojio na 220V (originalno je plafonjera imala trafo, sa dva LED "stripa" spojenih u seriju)

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Klasične žarulje više nisu jeftine kao što su bile, al lako za to. Kvaliteta im je kriminalna, jako kratko traju.
Ovo da, to je istina. Ali dobro, malo istraživanja je pokazalo koje su marke bolje a koje lošije. Recimo, "Eurolamp" je sranje, i pregorile su unutar par dana, dok su "Soleo" žarulje radile ... i rade bez brige. Trenutno koristim - ili bolje rečeno testiram "Belux" pa budem javio rezultate kroz neko vrijeme.


Eurolamp i Soleo koštaju 0.70€ dok za ove Belux stvarno ne znam jer sam ih dobio na pokon. Ali kaže mi čovjek da je cijena (citiram) "smiješna".
Trekkie4 je offline   Reply With Quote