View Single Post
Staro 25.02.2024., 23:09   #75
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 263
Stara DIY Rasvjeta i Bijele Kugle

Jedna od onih tema koje gotovo pa sigurno niste očekivali

Bijele ... ili samo staklene kugle - imaju puno naziva, i pojavljivale su se u brojnim izvedbama još od 60ih godina pa sve do danas. Danas ih zovu i "klasičnom, bezvremenskom rasvjetom" jer im se dizajn gotovo pa nije mijenjao, i bile su jeftine (i lagane) za promijeniti.

Osobno imam više sretnih uspomena koje me vežu uz njih, imali smo ih mislim 9 ili čak 10 komada svojevremeno u vikendici na moru kasnih 80ih i početkom 90ih, a oko jedne od njih (na fotografiji, ispod) čak postoji i priča koja me veže uz pokojnog člana obitelji.



Ali kako to obično bude, vrijeme ide dalje i polako nestaju iz svakodnevne upotrebe. Živim u stambenoj zgradi koja je do neki dan imala ovakve kugle na stubištu, ali su ih zamijenili za moderne (LED) plafonjere sa radarskom aktivacijom na pokret. U zgradi preko puta nas ista priča - sve zamijenjeno za LED a kugle pobacane. Ove stare kugle i armature su preživjele 60 godina, dok se za ove nove kladim da ne budu doživjele ni punih 10 godina ... ali ovo je pak priča za sebe.

Nedugo prije početka radova "posudio" sam si ovu jednu za uspomenu, i pretvorio je u dekorativnu lampu. Vi koji pratite stari hardver za kojim se slinilo" možda ste je već i vidjeli:


A jednom kad su radovi bili gotovi, radnici su ostavili ostatak u stubištu, zajedno sa LED žaruljama i starim, bakelitnim grlima. Dani su prolazili, nitko nije ništa uzimao samo sam primjetio da je nestalo nekoliko LED žarulja ... valjda je to ono što ljudima danas vrijedi. A par dana kasnije sam pronašao i prvu razbijenu kuglu, netko ju je ili slučakno "odvalio" dok je prevrtao po kutiji ili ju je vandalizirao. Ako se mene osobno pita, šteta u svakom slučaju

Nego, koja je vaša priča ... da li ih još imate, i/ili koristite? Nedavno sam išao kupiti (novu) armaturu za kuglu u lokalnu elektro prodavaonicu, kad mi je čovjek objasnio da to više ne drže. Kao, nema potražnje a ni proizvodnje. Druga prodavaonica ista stvar - a jedan moj izvor kaže da je i u regiji (BiH) ista situacija, i da tih stvari više nigdje nema. A tamo gdje ih i ima morate ih tražiti na zahtjev jer nisu izložene, gotovo da se ljudi srame što ih uopće drže na skladištu.

U svakom slučaju čini se da smo došli do kraja njihove priče. Bez obzira na to da li ih volite ili mrzite, trajno su obilježile jedno razdoblje, a to se vjerojatno nikad ne bude promijenilo.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote