View Single Post
Staro 20.02.2024., 11:19   #1236
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,563
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Opet ja sa strujom. Da znam, bolje da ne čačkam ako ne kužim, ali mi je bedasto platit nešto što je čini mi se ekstra jednostavno.

Dakle, kupio sam ono dodatno brojilo koje bi spojio na jedan od osigurača pošto je to odvojena prostorija. I OK, ima shema i na njoj je sve fino čitko, faza ulaz, faza izlaz, nula ulaz i nula izlaz. Fazu znam koja je, pošto znam na koji osigurač spajam.
E nula mi je problem, nule su sve spojene na istu sabirnicu, a sve žice mi u jednom buntu izlaze iz istog bužira prema sabirnici. Kako da nađem koja od nula mi je to na sabirnici u razvodnom ormariću? Na utičnici znam koja je. Boje su sve po PS-u, pa je nula plava.
Postoji li neki relativno jednostavan način, bez da bespotrebno skurim nešto.


EDIT: U pitanju je monofazna struja.
Imas multimetar?

Ako imas, skines uticnicu. Skines fazu i nulu van i spojis ih skupa. Naravno, ovo sve radis u beznaponskom stanju kad su ti skupa spojene, odes u plocu sa osiguracima. Tamo skines fazu koja ide prema toj uticnici. Multimetar postavis na trazenje kratkog spoja (zujalicu ako imas), ili na otpor. Fazu spojis na jedan kraj multimetra, a nulu skidas jednu po jednu sa sabirnice i spajas na drugi kraj multimetra. Kad ti multimetar zazuji ili pokaze otpor 0 - to ti je ta nula (jer si ju kratkospojio u uticnici).
tiki66 je offline   Reply With Quote