Tema: Automobili
View Single Post
Staro 02.02.2024., 08:43   #71848
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,667
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Ne pratis Igore iz prve ruke. Pravi zeleni se odricu EV-a vec duze vremena. Pravi zeleni zastupaju agendu da je najcisci auto onaj za kojeg su vec potroseni resursi, te da ga treba pretvoriti u najpovoljniju opciju/enegent, za prostor gdje se vozi, najcisce dostupne alternative.
Pratim pratim
Brkaš malo neke stvari, što svjesno što nesvjesno - neznam.

Pravi zeleni će ti reći da je najčišći auto za kojeg su već potrošeni resursi - točno!
Ali izvlačiš stvari iz konteksta, ovdje je stvar da se želi reći ako već imaš proizvedeni funkcionalni auto - najzelenija je odluka njega zadržati i održavati.
Ali to ne znači da ako kupuješ novi auto (jer nemaš vozilo ili imaš prastaru kramu koja nema spasa nego je drito za otpad) da ne smatraju kako dugoročno EV nije bolji za okoliš od ICE.

Naravno da bi se sad tu dalo raspravljati o puno detalja i da nije sve crno bijelo, samo sam ti htio komentirati da izvlačiš stvari iz konteksta i onda pišeš zaključke na osnov toga.

Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
...
Konzumerizam je generalno katastrofa za planet, mislim da nema zdrave osobe koja bi to osporila.

Glede teme rudnika, osobno mi je genijalno koliko ljudi se diže na noge zbog "male djece po rudnicima litija" i za sve je to kriv EV
A to što uredno već 20+ godina kupuju mobitele (da se nekačim sad i na milijun vrsta drugih uređaja na baterije) - tu ne vide nikakvih problema.
... da parafraziram i iskoristim famoznu izjavu više kolega forumaša koji se sprdaju sa EV-em - njihovi mobiteli su napravljeni od litija iz rudnika u kojima rastu ljubičice i djeca se igraju u tom cvjeću.

EV nije sveti gral, ima problema koje treba rješavati, ali treba malo objektivnije raspravljati o svemu.

Disclaimer - naravno da sam protiv ikakve eksploatacije djece (ili bilo koga), jer kako neki forumaši nastupaju još će me i proglasiti mrziteljem djece i svega nevinog.

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Decki ne kuzite poantu. EV se ne gura jer je jeftiniji (u konacnici je skuplji) nego zato jer je cisca i ekoloski osvjestenija alternativa klasicnim autobomilima. Problem je da bas sve nije tako....daleko od toga cak. A vecina tu kad im se nesto protiv EV kaze i suocava sa cinjenicama guraju ko nojevi glavu u pijesak i dalje tupe po svojem. Znam za onu "ne pravdaj se s budalom"...al eto radi tog stava su idioti i samouvjerene mimoze zavladale svijetom i diktiraju sto je dobro i normalno za vecinu. Al to je ono kaj je posebno kod EV pristasa. To je ko kult, pogotovo tu vidimo na forumu. Religiozno se brani taj stav da je EV najbolje od izuma kotaca i nema mana. E to je ono sto vecini normalne populacije koja vidi i prednosti i nedostatke toliko smeta.
Koja to tu većina gura glavu u pjesak?

Ovo što sam do sad vidio su doslovno ljudi koji imaju EV i konkretno napišu svoje iskustvo sa EV-em i kažu konkretne brojeve, samo što nakon toga nastupiš npr. ti koji ih iz čista mira proglasiš fanboyevima i tvrdiš da ti valjda bolje znaš kako je njima sa njihovim EV-em.
Ili krenete u smjeru već milijun puta spomenutih "ljubičica".

Tako da molim te, bez nekih floskula i izmotavanja, konkretno napiši - tko je od nas "religiozno branio stav da je EV najbolje od izuma kotača i da nema mana" (dakle tvoje riječi) i molim te daj primjer takve poruke?

Jer ili sam skroz falio neku od rasprava ovdje ili izmišljaš.
Iskreno me zanima što je od to dvoje.

Pitam, jer konkretno znam iz svog iskustva od prije 2 godine da je stvar suprotna.
Kad sam tu napisao zašto ću kupiti EV i zašto je meni EV puno bolje rješenje - punim doma 99% vremena, imam solare (ili sam ih taman ugrađivao, ne znam ali nije ni bitno), vozim 99% vremena u gradu ili od Zadra do Zagreba (za što mi je domet više nego dovoljan), štedim kunu po kilometru...

Doslovno odmah nakon toga napad da sam fanboy, da pričam gluposti i da varam ovaj napaćeni narod
Jedina kriva stvar koju sam bio napisao je izračun da ću štediti kunu po kilometru, jer je zapravo bilo nešto 80-85 lipa.
Ali zbog solara bi bome sad i bilo preko kune po km, nebitno za ovu raspravu (računaj da sam eto krivo rekao tu jednu informaciju), a i iskreno mi se neda računati u lipu.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Nije blebnuo. Kona EV ima skuplje redovne servise od ICE braće. Bilo je na netu, Jura se fura i sl. I nije jedini takav samo je eto popularan.

Ovo da Tesla ne zove na servis: na to se samo mogu grohotom nasmijati.

Ti auti od 400+ konja i dalje imaju upravljanje, ovjes, kočnice, špur, gume… to yebemu treba povremeno stručno oko pregledati. Siguran sam da se svi slažemo oko toga.

I ne, to nije tehnički pregled u rvackom STPu. Eto, mene je lik mislio rušiti prije tri tjedna jer je mislio da su brazde na Brembo MAX diskovima oštećenje a ne feature
Ja sam pred prošle poticaje konkretno bio u Škodi i Kia-i, te sam dobio konkretne cijene redovnih servisa od 500 do 850kn.
Nije mi baš jasno da Hyundai dere na tome, pogotovo što su sestrinska firma Kia-i. Možda je stvar uvoznika.

Naravno da bi ja, a i većina ljudi, išlo na redovni servis. Ako ništa drugo - zbog vlastite sigurnosti.
Primjer s Teslom je bio tu samo kao primjer donjeg ekstrema a ne kao savjet da se ne ide na servis
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote