Tema: Otkazi u ITu
View Single Post
Staro 29.01.2024., 20:51   #24
Piksa
Premium
Moj komp
 
Piksa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Chakovec
Postovi: 178
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Građevina ide dolje?
Potražnja od stoljeća sedmog je samo veća i veća kako godine prolaze, neovisno o ekonomiji, režimu i politici, jer bez građevine svi idu nazad u pećine.
Cijene idu posvuda? Išle su i prije, ništa novo.
Ono što je problem je deficit ljudi u struci, imamo ing. ekipu i mag., imamo lopatare, ali nemamo "narednike", tehničare, operativu, tipove koji drže ove gore i ove dolje na okupu, i posao da se ne raspadne (realno oni su glavni razlog ide li posao dobro ili loše, sposobniji od "mag.", vrijedniji od lopatara, nešto kao dočasnik u vojsci). I to je ono što se osjeti, samo ljudi koji nisu iz te struke i posla nemogu "shvatiti" korijen problema, jer njega mogu samo primijetiti oni koji se nalaze u njemu i žive od njega.
Ugl., ekipa koja radi i živi od građevine, jednako dobro živi (+- 10%) u najgorim, i najboljim vremenima, građevina je konstanta.

Moje "viđenje" IT sektora danas, i problema u kojem se nalazi, je AI koji i u lošoj verziji odradi 70%, što znači da u realnom sektoru 25% ekipe je nepotrebno.
Usporedbe radi, tko nije primijetio aktualnu temu "Palword", kako su odradili posao i skarali AAA studio, i na koji način (nisu "informatičari", već AI).
Osjetio sam se prozvan pošto sam taj "tehničar u projektiranju" tj. građevinar koji šljaka i balansira doslovno između menadžmenta i lopatara. Nakon 20 god u struci u projektiranju doveo sam nacrte na razinu da me ne zovu s gradilišta s pitanjima tipa: šta ti je ovo, tu ti fali kota i slične pizdarije, a niti me gnjave iz menadžmenta tako dugo dok stvari šljakaju.
Informatika kao struka mi je bila opcija kad sam birao srednju školu, ali izabrao sam građevinu. Nije mi žao, dobro mi je i tu, samo je informatika i dalje "tiha patnja".
Imam dosta frendova u IT-u, a i tu pratim kaj se događa, tako otprilike imam sliku tržišta u vašoj struci.
Anyway, od kad ja radim, kriza u građevini je nastala 2008 nakon hipotekarnog sloma u Americi koja se prelila na ostatak svijeta i to poprilično ozbiljna. Kod nas je trajala nešto duže, praktički sve do zakona o legalizacijama bespravne gradnje ako se sjećate. Nakon toga je tržište živnulo. Kad nema investicija u građevini, gotovo svi sektori gospodarstva pate.
Htio sam reći da je trenutno tržište u Njemačkoj i Kini dosta u krizi, smanjuju se investicije, a popriličan broj građevinskih firmi je stavio ključ u bravu. Iz Njemačke se počelo prelijevat i preko njenih granica. Kod nas još nema sličnih naznaka, potražnja je još uvijek velika. Investira se u stanogradnju, ali i u proizvodne i industrijske hale, ali to se preko noći lako može promijeniti. Građevina prva krene dole, a onda svi za njom. Ali se i prva oporavi i opet povuče sve za sobom.
Piksa je offline   Reply With Quote