View Single Post
Staro 22.01.2024., 18:38   #31
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,069
Što se tiše "ovlaštenih stručnjaka" i pregleda: jebeš ti stručljaka koji ostavlja sranje od dojma i u kojeg nemaš povjerenja. Isto kao i za svakog drugog doktora - ako ne ulijeva povjerenje traži drugog. Da li ima ili nema licencu neka te ne brine.

Moj primjer je bivša optičarna Monokl iz Pule. Imali su oni mislim tri trgovine po HR, koliko znam ovo u Puli je propalo, vjerojatno s dobrim razlogom. Kako bilo, jedan frend je imao određena potraživanja od tog lika iz Monokla. I ja idem tamo napraviti očale tako da ovaj zna da ima kod njega nešto love da se može naplatiti. Budale, šta rać.

Tom liku, vlasniku Monokla, na faci vidiš da je prevarant i zabušant. Ali ja kao frendu radim uslugu a svim ostalim optičarima po Puli vjerujem više manje isto. Pa glupo zaključujem da mi je svejedno.

S druge strane, njegova žena radi preglede vida i stvarno je ostavila vrhunski dojam. Nije ništa zbrzala, odradila je korektan pregled, ispalo je da mi je vid s obzirom na dioptriju bio jako dobar pa je išla testirati i više nego treba. Kako je ona kazala, s obzirom na mojih cca 6 minus, nije za očekivati mogućnost korekcije preko 90% a ja sam dogurao do 120%.

Kako bilo, kod te žene bih platio pregled bez problema a očale kupio negdje drugdje

Još jedna stvar o kojoj valja voditi računa: ovisno o dioptriji i generalnom zdravstvenom stanju rezulatati mjerenje dioptrije/korekcija od dana do dana se može bitno razlikovati. Optičari uglavnom cijalju na to da stave barem 0.25 manje od onoga što pita korekcija tako da se oko malo trudi.

Generalno mogu kazati da ono što je meni utjecalo na vid (osim godina) na pozitivan način je gledanje u daljinu. Pred više godina sam počeo to prakticirati i koristiti svaku priliku da kompentiram koliko toliko zumiranje 80% vremena na pola metra. Vid mi se vidno popravio (pun intended) i to stvarno značajno. S time da je za očekivati da mi s godinama počne to pomalo ići prema plusu, kako to obično biva.

Što se tiče ove boli koju spominješ, moguće da je problem i do toga što ako dođe do određene razlike između očiju (kod mene je lijevo slabije za oko 0.75) onda ovo slabije postane "lijeno" i mozak automatski kompenzira i više se oslanja na jače oko. To može rezultirati time da slabije oko postaje relativno sve slabije.

Kako su kazale kolege, nemoj se zajebavat s vidom.

Što se tiče hoye, vidim da koriste nečasnu marketinšku strategiju Pogledaj kako je tekst dolje lijevo mutan.

https://www.hoya.hr/sadrzaj/20210204...sync%20III.png

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 22.01.2024. u 18:48.
mkey je offline   Reply With Quote