View Single Post
Staro 16.01.2024., 15:34   #1662
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,121
A jebiga, ja to ne gledam tako, niti ću ikad gledati. Nas je u društvu 4/5 parova u standardnoj ekipi, svi na svome, svi dobre poslove, svi smo u ranim tridesetim i napravili više nego neki cijeloga života. Jer smo odlučili tako, nismo kalkulirali, čekali pad cijena i da prođe korona ili APN.

Švicarac je druga priča i on je stvarno anomalija. Tu nekretnine ne igraju ulogu već odabir kredita/banke. Isti ti ljudi su mogli ne uzeti švicarac i ne imati čir na želucu ili još gore, ništa kupiti do dan danas, pa bi taj čir bio veći. Kužim što govoriš, no eto, ja ću radije glavom kroz zid nego žaliti cijeloga života. A znam takvih mnogo. Najviše loših savjeta sam dobio od ljudi koji u četrdesetima žive s starcima jer su im svi drugi krivi za to, APN, država, banke i ostala ekipa.

Danas, bilo tko tko ima mogućnosti kupiti, neka kupi.

Ne ide? Raste rata? Prodaj nekretninu, prodati će se odmah. Što je gore nego cijeli život nekome stan otplaćivati i plaćati rentu koja je danas gotovo identična visini kredita.

30 godina je puno godina, isto toliko puno je to kada to nekome plaćaš i nemaš ništa svoje nakon 30 godina.

Nakon 30 godina rada što takvi ljudi imaju ostaviti djeci? Auto star 10 godina? Razumio bi da ti isti ljudi nakon 30 godina rentanja imaju ušteđevinu od 100k EUR. Jer ako ne, za mene je to samo umnožak loših životnih odluka.

Osim ovih koji nemaju mogućnosti kupiti, stvarno nemam razmijenjavanja za ove koji ne žele, pogotovo u današnje vrijeme kada iz dana u dan stanovi dolaze i odlaze, kao vrući bureki.
Naravno, tu je puno faktora, ali ljudi s stabilnim primanjima, stabilnim poslom i sigurnošću u svoje znanje i vrijednost, go for it.

Ono gdje vidim najveći problem je da danas ljudi više ne mogu kupiti nekretnine s obzirom na primanja, čak i ovi s iznadprosječnim primanjima. Kapare su ekstremno visoke, cijene kvadrata isto tako. Ako banka ne da kredit, znači da si ga ne možeš priuštiti i to sve češće čujem. U takvoj situaciji nemam pametan savjet.

Da budemo 100% na čisto, sve što imam je došlo od mojih ruku, od staraca sam dobio kauč kada sam stan kupio. Nemam rodbine vani niti bogate starce.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 16.01.2024. u 15:46.
Mommistake je offline   Reply With Quote