Tema: Automobili
View Single Post
Staro 10.01.2024., 07:59   #71403
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
koja je "trajnost" guma, u ovom mom slučaju, znači jedne imaju 3 godine, druge imaju 4 godine, a mesa koliko hoćeš na njima - kako da procjenim kada su one zapravo za "smeće"?
3 ili 4 godine stare gume bi trebale jos uvijek biti dobre osim ako nije bas rijec o nekom cunga-lunga brandu.
Nema pravila, to jednostavno osjetis da li guma jos uvijek dobro drzi ili ne. Za ljetnu je to tesko skuziti na suhom jer osim ako fakat pretjeras svaka ce drzati, njih mozes vidjeti na mokrom da li su pocele proklizavati ili ne.
Za zimske je lakse, vidis cim cesta postane "slinava" da li pocinju proklizavati ili ne.
Recimo, meni su prethodne Continental Wintercontact TS860 (dakle premium guma koja je u svoje vrijeme redovito pobjedivala na testovima) 4 zime fantasticno obavljale posao. Kada sam ih stavio 5. zimu osjetio sam da to vise nije to kao prije. Nije bilo nista strasno, ali vidio sam da u nekim situacijama nije drzala kao prije, ali jos uvijek je to bilo OK.
Montirao sam ih i 6. zimu da vidim da li ce ici i cim su pale temperature i cesta postala malo slinavija vidio sam da je vrijeme za shoping i odlazak vulkanizeru. Guma vise nije bila za voziti, pri malo jacem pritiskanju gasa bi proklizala (ne divljanje nego samo jaci pritisak gasa), kod mrvicu brzeg skretanja u ulicu lijevo/desno bi cesto proklizala i bilo je jasno da je gotova.
Guma sa jos ohoho ripne i koja je van sezone bila skladistena "by the book".

Dakle, jednostavno montiras i vidis da li guma moze jos tu sezonu ili ne sa primislju u glavi da je mozda guma "gotova", pa u skladu s tim i vozis da se nebi negdje zaletio.
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote