View Single Post
Staro 20.12.2023., 00:08   #8892
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 274
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Ekipica, ima li netko preporuku za multi I/O card za 386-icu? (IDE, floppy, serial)
Neki trouble-free komad hardvera.
ISA ili VLB?

Prošlo je puuuno vremena, ali pronašao sam svojevremeno ovu VLB karticu u jednom od onih "pohoda" sa Royem.


Izgleda kao kontroler kartica, ali je zapravo puno više, gore se nalazi sve što je potrebno za 486 mašinu. I/O port kontroler, ATA & FDD ali i Cirrus Logic grafika. Naravno, svaki segment ima svoj jumper (što se ovdje ne vidi) ali na mojoj je sve upaljeno. Ako zanemarimo minimalne korekcije jumpera i memorijskih adresa nije bilo nikakvih problema, kao ni potrebe za bilo kakvim softverom ili zakrpama - upalio sam ga i jednostavno je radio. I bolje, jer mi je stara VLB kartica riknula (popucali su padovi na VLB sučelju) a ovo mi je u tom trenutku bila i ostala jedina VLB grafa koju sam imao. Pa sam presložio cijelu konfu, izbacio stari kontroler van i zamijenio ga ovom "all-in-one" solucijom.

Edit
2 su sata u jutro, savršeno vrijeme za retro hardver uz šalicu kave Pronašao sam još fotki gore-spomenutog kontrolera, ovdje se bolje vidi:


Najprije sam složio cijelu stvar sa originalnim jumperima, ali onda mi je ovo palo na pamet. Obzirom da imam gomilu jumpera raznih boja, napravio sam color-code shemu i tako naznačio položaje da ih mogu bolje razlikovati.


Crni su generalne postavke COM & LPT kontrolera, kao i IRQ za VGA
Plavi su Floppy & HDD kontroleri
Crveni su Serial & Parallel portovi
A jedan žuti je od VGA

U svakom slučaju broj/šifru modela imaš na fotki, pa ako ga ikako možeš nabaviti ovo je kontroler kojeg preporučam.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 20.12.2023. u 01:56.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote