View Single Post
Staro 25.10.2023., 12:58   #632
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,855
Aha mislio si da Shield glumi backup storage za mobove i sl. Nisam probao ali ne vidim to kao optimalnu opciju. Radit ce, mozda ne preko FTP-a, ali moci ce preko SMB-a. Al nije mi to nimalo optimalno i uvjerljivo rjesenje. Prije svega jer je to Android sa mountanim usb diskom, ne zelim ni razmisljati kada ce tu nesto poci po zlu jer nemas bas nikakvu kontrolu.

AV1 - Znaci na pomolu je masovni upgrejd, ne samo boxeva, nego i kompova, radnih stanica, sve sa starim CPU-ovima/grafama... I x265 je tu vec sto godina pa opet nije takva drama. Ja bih to ipak uzeo sa zrnom soli i gledao unaprijed 5 godina, ne bas 10-15.

A glede FTP-a i djece, mislim da imas krivi pristup problematici. Nije problem hoce li se dogoditi sranje, nego kada ce se dogoditi Naustrb prakticnosti i lakoce koristenja posezes ka robusnim i manje fleksibilnim rjesenjima.

Kada i ako budes isao u smjeru NAS-a, imaj na umu sljedece - podrska za btrfs filesystem, snapshotovi, backup makar samo bitnih stvari bilo na cloud ili vanjski usb disk. Mozes ici i korak dalje pa napraviti sve po ps-u i ukljuciti backup na udaljenu lokaciju, ali ajmo reci da ti to sad tu ne treba.
I sta ce se dogoditi? Klinac pobere ransomware, ode komp u kapuz, ode mountani storage i pola NAS-a u kapuz, a ti to skuzis nakon 5 dana... Nemas problema sve dok ne koristis admin usera nego klinac ima svoj limitirani account. Logiras se na NAS kao admin, vratis snapshot otprije 6 dana i prst u uho. Stvar je toliko fleksibilna, a kada se pokrijes s dodatnim backupom onda olabavis uzde i opustis se i konacno uzivas u streamanju preko sambe

Zastita od ransoma je malo kompleksnija stvar. Ako planiras raditi backupove na offline diskove, mooozda ces sprijeciti to u startu. Samo onda ides u jos manje fleksibilne vode i ne znam koliko se to nekome da zafrkavati danas, pogotovo s djecom koja zele da sve radi i nema downtimea. Morat ces preci na mracn(ij)u stranu pa makar pod cijenu novih sijedih
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote