View Single Post
Staro 29.09.2023., 23:15   #4778
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,883
Ovisi najvise o brtvi, a ako uzmemo da se zvuk (pogotovo udarna buka) dobro prenosi preko poda, onda ti tu nijedna vrata ne pomognu. Zvuk je samo vibracija koja se prenosi zrakom i kroz materijale. Ako mozes postici da vrata priguse zvuk to znaci da mogu upiti vibraciju, a jedino fleksibilno na njima je brtva (i manjim dijelom konstrukcija krila). Nazalost, krajnji rezultat je ni vrit ni mimo, mislim da samo osrednje izoliraju.

Druga opcija je imati vrata jako velike gustoce, a time i mase tako da ne uspijevaju vibrirati i time prenositi zvuk. Dakle puno drvo i sl. materijali.

Ukratko, za glazbenu skolu smo isporucili vrata od cjevaste iverice. Koristila se neka posebna pur pjena, krilo je imalo padajucu metlicu kad su zatvorena i atest je bio za cini mi se ~30 dB. Uspjeli su dobiti sto su trazili, ali vrata su bila teska ko vrag (visina krila oko 220 cm), tri komada solidnih panti i drukcije brtve (ne one light spuzvaste) i da ne spominjem da su prostorije bile akusticki tretirane (podovi i zidovi) sto se u stanovima bas i ne radi i to je u konacnici dosta igralo ulogu.

Primjer iz stanova u kojima zivim. U trenutnom stanu imam puno tvrdih povrsina, malo zavjesa i namjestaja i u konacnici prostor je akusticki horor, sve odjekuje. U pitanju je novogradnja, znaci zvucna izolacija banana, plivajuci podovi ne postoje, sva udarna buka se prenosi na moje i tudje zidove. Cujem sve od prizemlja do treceg kata. Kartonska vrata ne pomazu previse za zvukove u mom stanu. Oke su za prigusiti razgovor, ali ako pricam na tel u 7 ujutro, probudim zenu i dijete koji su iza dvoja vrata. I pritom se kontroliram da nisam glasan.
Kod roditelja gdje sam odrastao, oni recimo gledaju tv u dnevnom, ja u susjednoj sobi uredno spavam. Dijele nas ona starinska vrata, bez brtve. Zgrada iz 80-tih, a takva su i vrata. Tepisi, zavjese, brdo namjestaja... Nema trunke jeke. Sve to igra ulogu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote