View Single Post
Staro 22.09.2023., 21:02   #1396
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
probao sam razne opcije s ovim trenutnim sonoffom i najisplativija se pokazala ova sa paljenjem pumpe u 6:00 i gašenjem u 22:00.

sama pumpa troši 7w/h, dakle ako radi 24/7 potrošila bi 5kWh mjesečno, a ako tih 8h preko noći ne radi, ušpara 1kn mjesečno, odnosno ništa nije fora u struji, nego u plinu, odnosno u spremniku PTV od 150L koji se bezveze rashlađuje zbog toga što topla voda od 45C kruži po cijevima pod podu po cijeloj kući, a te iste cijevi imaju gubitke, odnosno u spremnik se vraća hladnija voda nego što iz njega izlazi i logično bojler bezveze kuri plin.

nije ni ušteda plina značajna, ali ako pumpa recirkulacije radi 24/7 onda na ptv trošim ~30m3 plina mjesečno, a ako je po noći gasim, onda trošim 20-25m3 plina mjesečno, odnosno ~20kn manje.

ne planiram ulagati u nikakva "pametnija" rješenja od ovoga, ionako pola godine radi podno grijanje tako da od studenoga do travnja cijevi za vodu nemaju neke gubitke, nego mi je veći problem to što ne mogu pustiti hladnu vodu nigdje. od spremnika do kuhinjske pipe je oko 20m cijevi, treba par minuta čekati da dođe hladna voda jer podno grijanje zagrije glazuru, ali i sve tri cijevi: toplu, hladnu i recirkulaciju.
adaksinjo je offline   Reply With Quote