View Single Post
Staro 18.08.2023., 00:39   #261
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
Koja bi po vama bila najbolja solucija da se stekne sto vise znanja/vjestina ? Ponavljam,ne ocekujem cuda vec bi htio nauciti za jednog dana i u slobodno vrijeme uciti...
U mom slučaju je to bio realan projekt unutar branše u kojoj radiš. Sa realnim zahtjevima i naknadnim promjenama od strane klijenta. 6 mjeseci danonoćno svaki slobodan sat za 1000 linija koda koji nekako funkcionira. Ili nađi u poslu koji radiš ili branši u kojoj jesi nešto što troši najviše vremena ili radi najviše grešaka (oboje košta neki novac). S druge strane, ako imaš zlatnu ideju za vlastiti biznis - kreni.

Long story longer - ja sam onaj iz skupine koji nisu znali programirati, na faksu jedva položili programiranje bez da sam uspio shvatiti što je 2D array. Fast forward, zamijenio sam u firmi istog tog profesora koji mi je poklonio tu prolaznu ocjenu jer nam je on bio vanjski programer .
Dan danas, nakon cca 5 godina, ne mogu pokriti niti 50% što ovdje pišu iskusni ljudi (Unit/Integration tests, CD/CI, Doker, memory leak-ovi su mi nepoznanica, user dokumentacija mi je u Wordu, dokumentacija koda u komentarima) Uvijek se sjetim onog meme-a koji kaže za dio koda
Citiraj:
"Kada sam pisao ovaj kod, znali smo samo Bog i ja što radi. Sada zna samo Bog"
To mi je redoviti life story. Kad sam slušao Bubbu na žderonjama, kimao sam glavnom kao Mr. Bean i nakon toga pomislio da mogu i ja pisati C++ na mikrokontrolerima. Failed miserabli, ali sam sa ESP32 4 dana mjerio vlagu i temperaturu u WC-u i pokušao naučiti ventilator u kupaoni kad da se ugasi prema tim mjerenjima .

Pod zadnje programiram većinom skripte u JAVA-i i hrpu legacy jezika. No svakim projektom pokušam napraviti pomak naprijed u bilo kojem polju (sada je to SOLID design pattern i security ako nije app samo na intranetu i pod zaštitom VPN-a). Smatram se prosječnim programerom, a dokazano ispodprosječnim jer pretprošle godine sam išao na par testiranja/razgovora za posao i fakat nisam mogao proći dalje niti kao wannabe junior. Osnovna pitanja o data strukturama tipa B-Tree, c#, SQL-u i query-ima nisam mogao proći bez google-a. Benchmark sa drugima ljudima u branši, te sa drugim firmama je odlično za otriježnjenje. Neću kao Top G reći da mi je to bila odlična motivacija, kad se osjećaš ko govno, a svi "uspjevaju".

Krenuo sam sa Arduino paketom koji mi je žena kupila za 28. rođendan i riješio sam svih 14 projekata u 2 dana i 3 noći. Osobni ponos mi je što sam uspio zaposliti 8 ljudi do sada u firmama gdje sam radio, a u programiranju ovogodišnji softver koji sam napisao 90% u 10 prekovremenih dana i koristi se u firmi od 3000 tisuće zaposlenih, a njima 1000 ušpara 2-3+ sati svakih 2-4 tjedna (zadnja 3 mjeseca and counting). C# i .NET framework. Bogu hvala na framework-ovima koji paze na sve za mene.
Obzirom da Bog voli budale i očito one koji se ponašaju jednako pred konobarom, čistaćicom ili direktorima multi-milijunskih firmi, ako ću imati sreće, isti softver će raditi u pozadini R&D-a od F1 tima iz Velike Britanije
Zadnjih mjesec dana, čim god me žena nešto pita (od pitanja koji kruh da kupi pa do ostalih životnih problema) ja odgovaram sa "mi iz formule 1 ti...."

Kao strojar, u struci sam imao fail-ove u projektiranju alata i dok kruha nisam gladan - tamo se ne vraćam jer znam gdje mi nije mjesto. BTW, isto sam mislio uzeti ovaj vaučer iz teme (za DBA ili frontend jer sam za to degenerik), ali kada sam pročitao koliko treba tjedno vremena - sam odustao jer prekovremeni na poslu + dijete.

Novci od toga svog programiranja su sporedna stvar bili u startu, ali sada - glavna stvar. Već 2 godine razmišljam o otvaranju firme i za sada papak, sve radim na račun druge firme.

Moja iskustva u tom biznisu se dosta poklapaju sa mkey-evima kad mu čitam postove . Sjećam se termina za ove "forwarduša" ekipe - teflonci, jer se na njih ništa ne ljepi, bilo kakav posao .Eto, my 2 cents. Meni se isplatilo, negdje dugi jezik i volja otvori vrata, negdje zatvori.
Sada se okrećem tome da naučim graditi kuću i sve povezano sa time. Zamijeniti tipkovnicu obrtničkim radovima...AI neće znati postaviti pločice!

Sretno kako god bilo svima koji se odluče na bilo što novo - programiranje, AI, big data analyst etc. Svo novo znanje se isplati. Više ili manje - to je za diskusiju nakon 5-10-15 godina.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote