View Single Post
Staro 09.08.2023., 12:34   #3916
Ninja_Zg
Premium
Moj komp
 
Ninja_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 245
U ovoj temi je toliko nebuloza napisano da to dugo nisam vidio.

Da probam maks skratiti.

Ako netko zeli biti vegan, neka bude, pozdravljam odluku, ali neka vodi racuna o tome koji mu mikronutrijenti fale.

@John Creasey, super sto si ti smrsavio, ali kvalitetno mrsavljenje nije samo manja brojka na vagi.
Kad gubis masno tkivo, potreban ti je visok unos proteina i trening s opterecenjem kako bi tijelo zadrzalo misicnu masu.
Zasto ti treba misicna masa? Da nakon dijete ne izgledas kao ispuhana vreca govana, zato sto nakon 30. gubis 3-8% misicne mase po desetljecu sam po sebi, a manja kolicina misicne mase je povezana sa vecom smrtnoscu u starijoj dobi itd... itd...

Ne baratas ni osnovnim pojmovima niti znanjem kako svijet funkcionira, a zelis pametovati drugima.
Preradjena hrana i termicki obradjena hrana nisu isto, osim u tvojoj glavi.
Steak je termicki obradjena hrana, hrenovke su preradjena hrana.

Stalno zelis da ti netko objasni otkud bjelancevine i ostalo kenj srac truc. Nece nitko, to si trebao nauciti u osnovnoj skoli, a i ti tvrdis nesto protiv vecine, dakle breme dokazivanja je na tebi.
"Meni je to super" nije dokaz.

Za tebe imam preporuku nekog osnovnoskolskog udzbenika biologije i npr. Yuval Noah Harari, Sapiens: A Brief History of Humankind

Da ti bacim citat jer vjerujem da cijelu knjigu neces citati

“The advent of cooking enabled humans to eat more kinds of food, to devote less time to eating, and to make do with smaller teeth and shorter intestines. Some scholars believe there is a direct link between the advent of cooking, the shortening of the human intestinal track, and the growth of the human brain. Since long intestines and large brains are both massive energy consumers, it’s hard to have both. By shortening the intestines and decreasing their energy consumption, cooking inadvertently opened the way to the jumbo brains of Neanderthals and Sapiens.”
― Yuval Noah Harari, Sapiens: A Brief History of Humankind

@kenti

Carbohydrate–insulin model je debunkan, sad znamo da je kljuc u energetskom balansu.
Nitko ne kaze da hormoni nisu vazni za ljudsko tijelo, ali neces se magicno debljati od hormona ako si zdrav.

Vidis, ja actually citam studije i pratim polje jer mi je to zanimanje i to sto tvrdis je jednostavno krivo.
Svaki kreten moze napisati knjigu i u njoj sto god zeli, knjiga nije znanstveni dokaz.

Ljudi nisu debeli od inzulina vec od toga sto jedu previse.
Inzulin je samo dio price.

@stitrek

Visok unos proteina ne ostecuje bubrege ako su ti bubrezi zdravi i nije ti dovoljno 1g po kg tezine dnevno ako treniras. Npr. https://www.sciencedirect.com/scienc...454?via%3Dihub
1g preporuka je po lbs mase, a ne kg, moguce da si tu informaciju ulovio.





Nekoliko kljucnih aktera samo pisu ja, ja, ja i iznose svoja anegdotalna iskustva i pokusavaju svoje ideje i stavove nametnuti drugima, to bas i ne ide tako.

Toliko od mene, ako netko zeli dalje diskutirati, moze platiti konzultacije.
Ninja_Zg je offline   Reply With Quote