View Single Post
Staro 24.06.2023., 10:40   #3708
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,981
NAS - Network Attached Storage ili mrezni disk

Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
Da, i meni je to postala jedina taktika, 100% pouzdanog nema pa nema smisla gubiti vrijeme oko toga, tražim dobru cijenu i što više komada.
I da se skupe sva iskustva na forumu to je opet kap u moru, više anegdote. Mogu nabrajati u beskraj, od par komada najjeftinijh Toshiba P300 koje rade već 6-7 godina do slučajeva kad novi WD Gold nisu doživjeli ni kraj prvog buildanja polja.
Na milijunskim uzorcima je to prihvatljivih 1-3% ali se buka uvijek digne kad nešto crkne, ovih 97% mudro šuti .
Imam 3xWD Green 2TB iz 2011. koji još uvijek svakodnevno rade u starom PC-u. Jedan od njih je SATA2, toliko su stari

U dvije-tri godine su skupili preko 200.000 head retracta dok nisam otkrio WDIDLE. U takvom stanju su već dugi niz godina. Rade.

Nadam se da se nisam sad zacoprao

Iz iskustva znam da diskovi moraju biti čvrsto ušarafljeni u kućište. Vibracije ih ubijaju. Također treba ugasiti sleep. Diskovi se trebaju stalno vrtiti pogotovo ako su montirani okomito. Pokretanje i zaustavljanje ih ubije.

Ako je disk šrot onda ništa ne pomaže ni krunica ni luk ni sveta voda…

Najbitnija stvar za pouzdanost je kvaliteta struje koju dobivaju diskovi. Unatrag 20ak godina imam samo najkvalitetnija napajanja u kompovima. Od onda nemam niti jedan kvar.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote