View Single Post
Staro 04.06.2023., 21:50   #2521
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 9,169
Koristim VirtIO SCSI kontroler i network, disk je isto SCSI. Mislim da su postavke ok jer dosta uputa se bazira oko istog setupa, pa i sluzbeni PVE best practices tutorial za W10.

Driveri su uredno instalirani, koristio sam VirtIO image, device manager je cist.

CPU sam otpocetka drzao na host, a machine type na q35 jer radim passthru GPU pa sam to nalazio u preduvjetima.

Ali, da ne bude sve tako crno, naletio sam na pomalo cudnu i vjerojatno dugorocno gledano glupavu ideju - napravio sam nvme passthru i onda Winse instalirao na taj disk te "zaobisao" VirtIO kontroler. I evo sad se zezam s tim, sve proslo super, sve radi. Samsung Magician vidi nvme disk.

Za divno cudo NEMA vise henganja guest OS-a. Je, OS je cist i nov, NISAM instalirao guest agenta, samo drivere i Steam. OS je savrseno responzivan dok traje skidanje igre.

CPU usage na guestu je nesto nizi nego prije i NE zakucava na 100%! Vrti se oko 40-70% i OS je savrseno responzivan u testu.

CPU usage na hostu cini mi se da prati usage od guesta 1:1. Prije je host pokazivao visi usage!

CPU clock na guestu je i dalje prikazan kao 3,2 GHz i ne mrda. Ne znam je li to samo bug u prikazu ili turbo boost nije moguce pratiti ovim putem. Na hostu je turbo boost upaljen, temperature su oke u idleu. Vjerojatno sve radi oke samo je prikaz "krivi".

Stvari koje sam napravio drukcije nego prije (valjda nisam nesto zaboravio):
- instalirao Win na nvme disk (passthru diska) umjesto koristenja VM diska
- ugasio windows defender makar to nije pokazalo nikakvu promjenu u zauzecu CPU-a ili sl.
- nisam instalirao guest agenta
- koristio sam VirtIO SCSI umjesto VirtIO SCSI single, makar ovo vjerojatno nema veze jer ne koristim VM disk
- maknuo sam sve CPU argumente/flagove, ugasio kvacicu na NUMA, pustio CPU units na stock (100) umjesto 1024
- use tablet for pointer je ostao upaljen, inace sam ga gasio

Moram prespavati i naci mane ovakvom setupu. Definitivno bi za jos neke stvari napravio passthru, npr wifi i usb kontroler. PVE ne moze hendlati backup nvme diska u ovom slucaju pa bi koristio Acronis. Razmisljam na glas, sta ako disk rikne, zamjenim ga drugim, napravim passthru novog diska, hocu li moci vratiti backup tako lako..?

Ali mi se svidja koncept da mogu koristiti komp kao win pc, a u pozadini se vrti PVE i svi oni servisi koje sada vrtim po raspberryjima i NAS-u. Ako se winsi i raspadnu, ovo ostalo ne bi trebalo.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote