View Single Post
Staro 03.04.2023., 15:15   #23
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 574
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Da se citiram:


1. NAS (u ovom slucaju) nije server - samo obican Storage Aplliance


To su jednostavni uredaji bez nekih extra funkcija. Kolko je meni poznato (mozda grijesim) oni nemaju bas neke pametnije backup solucije osim upravo ovo sto si napisao. WD mozete koristiti za share-ove al opet bi trebao backup server koji ce u vremenskim intervalima podatke koji su na NAS-u backupirat negdje. Linux Server sa 3 diska (MDADM > 2xMirroring+1 interni backup) je jajednostavnije sto mi pada na pamet + 1x tjedni backup na taj vanjski WD eventualno. Al Tu opet moras iskesirat em za kantu (taj dio nije tak strasan) + platiti admina koji ce to odradit kak spada. Opcija B je naravno kak spada NAS koji se moze konfigurirat sa backup-om na vanjske diskove ili nekaj drugo "u lokalnoj mrezi". Opcije postoji...samo zavisi kolko je firma spremna izdvojit love+ koje su potrebe. Najjednostavnije bi mozda bilo - ako imate neki desktop klijent koji je non stop upaljen i ima pristup svim podacima na WD-u ...okacit na njega neki vanjski disk i slozit backup svega sto je na WD-u na taj vanjski disk.
Synology ima riješeno da možeš s NAS-a na NAS ili nekaj drugo napraviti dodatni backup. Trenutno je kod mene posloženo da se neke mape sa NAS1 kopiraju na NAS2 s time da na NAS 2 nema pristupa korisnika.

A kod konfiguracije NAS-a biraš kakav RAID želiš ili ne želiš.

jbg. nas je osmišljen upravo za nezahtjevne tj. za korisnike koji nemaju prevelikog znanja da sada poslože pravi server i da se muče sa njime.
spiderhr je offline   Reply With Quote