View Single Post
Staro 23.03.2023., 14:41   #1495
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,702
Trebam iskustva sa relativno novim pećnicama, imam jednu situaciju koja google resistant



Imao sam neku random Ariston pećnicu, koja je stara cca 15 god i svo vrijeme je radila ok, dok je na red dosla renovacija kuhinje.
Ta pecnica je bila basic, klasicni programi (grijanje gore/dolje, ventilator) i temperatura.


Sve te ugradbene pećnice imaju i venilator koji hladi njezino upravljanje i on se pali po potrebi i taj zrak izlazi kroz proreze između ruba vrata i upravljačke ploče. Taj ventilator je bio jedva cujan, palio se ponekad, ono sto sam primjetio je da uvijek nakon pečenja, uvijek je ostao duze raditi, ali ponavljam tiho i lagano izbacivajuci topli zrak. sve ovo skupa se jedno primjetilo/culo.


Renovirao kuhinju i tako usput zamjenio sve aparate, i uzeo electrolux pecnicu (model EOF3H71X)


Vizualno mi je ok, cijena ok, ima sve sto mi treba i sto očekujem od pećnice.


Dovezem doma, prije ugradnje u ormar ju isprobam u dnevnom boravku, sve radi. Ugradim ju i idem odraditi ono inicijalno grijanje da svi mirisi izađu iz nje. Tu se malo poigram sa opcijama i postavkama i dolazim do spoznaje da nesto nije u redu sa pecnicom ili su danasnje pećnice uzasno lose iskonstruirane.


Prvo i osnovno, onaj ventilator koji hladi upravljanje pećnice se upali odmah nakon 5 minuta rada pecnice. Ne "po potrebi i ponekad" nego radi uvijek i stalno dok pećnica radi.
Druga, taj ventilator stvara buku od 50+ dB, (ok, my bad nisam detaljno proucio teh specifikacije prije kupnje). Znači onako odokativno je 3x glasniji od prastare Ariston pećnice stare 15 godina.
Treca, na staroj pecnici je taj topli zrak iz pecnice lagano pirkao, iz nove izlazi kao iz kalorifera od 2 kw. Ono jbte nisam kupio gralicu kuhinje nego pecnicu za pečenje. Totalno si mogu zamislit po ljetu, vani 37, klima radi a pecnica 2 sata upuhije puno poprilično toplog zraka u prostor koji ja zelim ohladit. Fuck me, right?


I četvrti gratis feature, nakon sto se pecnica ugasi tj odradi svoje, taj ventilator i dalje puse i iz njeg izbacuje poprilično topli zrak ( i buci i grije) i to dobrih 15-20 min. Ono, Wtf?
Ponavljam i stara je to radila, ali sve to skupa je bilo jedva primjetno ( i buka i količina toplog zraka)


Kakva su vas iskustva sa novijim pecnicama u tom cjenovnom rangu (<400 ojra) jel to normalna pojava, ili sam izabrao lose konstruiran model, ili jednostavno dobio losa/neispravan primjerak?
Nekako mi se cini da se samo smanji brzina tog ventilatora koji hladi upravljanje za cca 70'% to bi bilo kao na razini stare pećnice (buka i stvaranje toplog zraka)


Jedino sto mi pada na pamet je to da smo dosli do toga da se unutrasnja upravljanje radi od recikliranog otpada, radi ustede, jel, i da se onda zbog toga mora staviti ventilator koji se mora vrtiti na xy okretaja da bi to dugorocno bilo odrzivo, za razliku od starijih pečnica koje su to imale posteno konstruirano i samim tim se vent mogao sporije vrtit i samim tim manje bucit i u kuhinju upuhivat topoli zrak.


Unaprijed hvala i LP
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote