Tema: Automobili
View Single Post
Staro 09.03.2023., 09:57   #66318
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Za svakih 5% EVa u floti, potrebno je 1% povecanja proizvedene el. energije.
Znaci da nam je kroz 20 godina dovoljno podignuti kapacitete 20%.
To podrazumijeva da nigdje drugdje necemo povecati energetsku ucinkovitost.
Izvor: prosjecan europljanin vozi 40 km dnevno = 8 kWh po el. autu dnevno + nesto nauceno u 5 godina energetike na FERu
Ovakve izjave su mi top. Stvarno ne volim ulazit u ove rasprave EV vs. ICE, al ovakve izjave ne mogu ne komentirati. U tih 40 km dnevno average ulaze i godisnji, izleti etc. koji se obicno desavaju oko raznih blagdana kad onda ne idem samo ja vec svi zivi idu na duzi put.

Pisao sam ovdje vec o tim "sezonskim migracijama" i kako to izgleda u civiliziranim zemljama (bio sam ciljano u Finskoj i Svedskoj autom za vrijeme midsommera). Svedjani imaju obicaj ici na countryside za vrijeme midsomera, i uz svu tu naprednu infrastrukturu (buduci da je ta regija leader u EV-evima kako se i ovdje hvali) nisu imali po raznim odmaralistima i benzinskama ni priblizno dovoljno punjaca kad je ekipa krenula na vikendice.

U zivotu nisam vidio vecu stoku od EV ekipe na odmaralistu na jednom jezeru na sjeveru Svedske, i ne krivim ih. Infrastruktura je totalan promasaj. Odmaraliste je imalo 20 brzih tesla punjaca, ali je tako koncipirano da je parkirno mjesto, punjac. I sta kad dodje 21. auto? Gdje stane u red, nasred ceste kuda auti prolaze da odu na ostatak parkinga? Kak onda ostali prolaze dok EV-i formiraju redove "po cesti"?

Bilo je cca 50 EV-ova koji su kruzili po parkingu cekajuci da se punionica oslobodi, i onda svadje tko je prvi "u redu" jer efektivnog reda nema niti moze biti. A po svemu sto sam vidio na tom 10k km tripu, apsolutno sva mjesta sa punjacima su tako koncipirana da je formiranje "reda" prakticki nemoguce.

Ne zelim zamisliti ako je to tako usred Svedske izgledalo, kako to izgleda na jednom odmaralistu prema jadranu, kad zaprzi 35 C u hladu, a 20ak EV-a se bori za 5 punjaca. Hvala, ali ne hvala. Na taj nacin ne zelim skupit svojih 40 km/8 kWh dnveno average sa autom.
GoGzS je offline   Reply With Quote