View Single Post
Staro 25.08.2022., 09:39   #135
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,024
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Nije kretenarija, zašto bi bilo kretenarija?
Kako svaki kubik drva ili svaka vreća peleta nema istu kalorijsku vrijednost, tako nema ni svaki kubik plina.
Jesi li siguran da dvije vreće peleta različitih proizvođača imaju istu količinu energije? Je li to negdje propisano?
Točno to i mislim. Pelete plaćam u kilama, ne u kilowatima.
U kilowatima plaćamo jedino struju.
Gorivo? Litre (premda trošimo kile, al' ajd, ne vidim baš da će se benzin krenut vagat na pumpama).
Pelet u kilama.
Drva u m3.
LPG u boci kile. LPG na pumpi litre.
Samo i isključivo gradski plin u kilowatima.
Da ga yebeš, netko je ovdje lud. Al ajde, normalno je i ne kradu nas di stignu...
A ovo dalje za klimu, s njom ćeš možda i najteže usporediti.
Klima ima svoj COP, koji nije fiksan i ovisi o hrpi faktora.
Dizalice topline možda i mogu izbaciti utrošenu struju i prozvedene kW/h toplinske eneregije. Klime većinom nemaju, eventualno potrošenu struju prikazuju.
Možda bi najlakše bilo s klasičnim strujnim grijalicama, tu zaokružiš na 100% iskoristivosti i usporediš, oćeš 24h ili koji već period, pa znaš koliko bi trebalo grijanje objekta trošiti. I pozdaš se u HEP sat.

EDIT: I da ne misliš da se ne kužimo, jasno mi je, m3 gradskog je 10kn (zaokruženo), kako god ga obračunavali.
Ali, glede ovog poskupljenja, i obavijesti koju sam primio, što nebi prosječnom čovjeku bilo lakše da na obračunu piše, m3=10kn, potrošio si tolko i tolko m3, i plaćaš toliko? Odsad m3=50kn. Jer plinski sat mjeri kubike. I to je transparentno, i ekipa se nebi bunila.
Kad si čuo da je netko rekao da HEP smanjuje kilowate? Hrpa ljudi je ubijeđena da gradski plin miješaju sa zrakom.
Ne, kreću stavke, TS2, TM1, kWh i ostale leblebije koje prosječan fejsbuk doktor, specijaliziran u vakcinisanje, nije u stanju zbrojit.
Rezultat? Biće sirotinje koja će nayebat ove zime, jer neznaju.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 25.08.2022. u 10:16.
Pomo je online   Reply With Quote