View Single Post
Staro 15.07.2022., 10:34   #43152
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Iz osobnog iskustva.. Nema šanse da se više vraćam na prijenos bez clutcha.. Od kad imam 1x imao sam točno 0 padova lanca.. A da ne govorim o drastično smanjenom tj gotovo ne postojećem chain slapu.

Što se tiče raspona.. Sve ovisi o formi i terenu koji se vozi.. Osobno na mtb-u vrtim 34t I 11-50 I to mi je ok ali kad se kazeta potroši prijeći ću na neku sa 10 ili čak 9 najmanjim zupčanikom da idem brže po cesti, ravnom I nizbrdo. Za nekakav prvenstveno cestovniji ili trekking bike je to malo premalo. Po meni je idealno onda ako se ide na 1x 40-42t naprijed i 10/11-51 iza. S druge strane nađe se i dobrih 2x kombinacija koje valjaju ponekad (čak i s clutchem). Idealno mi se čini ono što imaju giant roam 1 I 0 recimo kao i dosta gravela.. Naprijed 46/30 a iza 11-42. Takav setup onda pokriva stvarno širok raspon upotrebe.

Također, prijelaz na 1x je trenutno poprilično jeftin.. Na bike24 cijeli 1x11 deore groupset, znači kazeta, mjenjač, shifter, lanac I crankovi dođe 160 eura negdje, tako da se da kupiti jeftiniji bike ili iskoristiti neki stari i upgradeati ga.
raliSHA je offline   Reply With Quote