View Single Post
Staro 02.07.2022., 15:21   #945
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 1,008
Jedan složenac što si pravim jer kako mi raste megapikselaža aparata, kamere i drona treba sve više prostora za to skladištiti.



Kućište je Lian Li PC-Q26B, vjerojatno najbolje kućište za NAS samogradnje, ima velika tri prednja ventilatora koji pušu po 10 slotova za 3.5" diskove, a na dnu stane još jedan 2.5" disk.
Srce sustava je Asus H81i-Plus Mini-ITX ploča, i7-4790 i 16GB RAMa, ali izbaciti ću taj proc jer je ovekill i ubaciti i5-4570, možda i prepoloviti RAM.

Za vozanje diskova nisam išao na kineske PCI2SATA igračkice nego sam stavio pošteni RAID kontroler, IBM M5110, to je u biti LSI 9270 kontroler sa PowerPC procesorom i 1GB battery backed RAMa. Formirana su dva RAID5 polja, a cijelo hendlanje diskova i RAIDa radi sam kontroler pa procesor može raditi pametnije stvari. Brzine su takve da mi višestruko (5 puta) nadmašuju propusnost gigabitnog LANa pa razmatram kako nadograditi na 2.5Gbit, vjerojatno će ići USB3-to-ethernet jer nema više PCI slotova. Na slikavama se vide brzine kad se koristi fajl veličine buffera i kad se koristi fajl veći od buffera, uglavnom konstantna brzina čitanja i pisanja je oko 600MB/s sa mehaničkim hard diskovima jer je kontroler dovoljno pametan da iskoristi RAID5 pa čita/piše sve diskove u paraleli.

Zasad su za test tu Windowsi, ali uskoro ih mjenjam nečim drugim, najvjerojatnije će ići vanilla Debian sa SMB podrškom pošto mi treba samo kao storage, a druge moguće funkcije NASa mi nisu bitne.
Napajanje je nekakav Seasonic, kabele još treba malo srediti, doći će na red.








Night je offline   Reply With Quote