View Single Post
Staro 07.02.2022., 12:14   #3210
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,863
Uzeo bi starcima neki 1-bay NAS (ciljam na DS118, giga rama, bolji resale value ako do toga dodje) i koristio bi se samo kao file storage/backup, DLNA servercic i backup podataka s 2 moba za sveukupno brat bratu 200-300 GB podataka.

Ciljam uzeti novo jer polovnog jednostavno nema, ponuda low(er) end modela je slaba. Naravno, uvjet je proci cim jeftinije.

Uvjeti su mi podrska za Synology appove Drive, Hyperbackup, Download, te Tailscale. DSM 7 je uvjet.

Koristio bi Synology Drive na jednom laptopu sto je uvjet zbog file versioninga kojeg Drive podrzava (NAS ne podrzava snapshote).

RAID mi je nebitan/nepotreban (vidi pitanje na kraju). Kompletan NAS ce se backupirati na S3 cloud i lokalno na mountani HDD. Zbilja ne smatram da je 2-bay potreban.

NAS bi bio iza CGNAT-a i volio bi ga ubaciti u svoju Tailscale mrezu radi lakseg pristupa na daljinu itd.

Pitanja:
Vidim mnogi koriste non-NAS labeled diskove u raznim Synology proizvodima pa nisam siguran je li to recept za propast ili potpuno svejedno za ovako nezahtjevne scenarije - mogu li iskoristiti jedan stari 3TB WD Green disk u ovu namjenu (14000 radnih sati)? Cijene diskova su smijesne, a ovih malih 1/2TB NAS modela maltene nema. Ne treba mi 4+TB. Radije bi uzeo novi 1TB za 50 eura nego 4TB za 100 eura because 50 eura ustede.

Trebam li se razuvjeriti i ici na 2-bay rjesenje? Ne zelim potrositi pun k love jer ipak mi treba(ju) i disk(ovi). Realno, ako mi i prdne disk - kupim novi i restoram iz clouda/HDDa dok su u isto vrijeme svi bitni podaci i dalje dostupni na laptopu. A jeftinih 2-bay Synology NASova - nema. Eventualno DS220j, ali i on je okrljasten po pitanju rama.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote