View Single Post
Staro 24.01.2022., 18:12   #56
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
@problem
Mali OT: mislim da ti je takva izolacija overkill. Duplo deblja izolacija od one koja ti realno treba da zadovolji tvoje potrebe ti neće donijeti duplo veću uštedu energije već samo veću cijenu izolacijskog materijala.
Ovdje kod nas dosta zgrada je išlo na energ. obnovu gdje moraš zadovoljiti uštedu energije od min. 50%. Po proračunima, dovoljna izolacija bi ibla 8cm mineralne vune, ali se stavlja 10cm i zgrada imaju (proračunatu) uštedu >60%. Na krovove ide 15cm vune (XPS ne smije jer je zapaljiv pa ga protupožarci zabranjuju). I nitko se nije žalio da mu je hladno u takvom stanu.
Ovo što ti pišeš je možda super nekome tko je prije en. obnove više grijao vanjski zrak nego svoj stan. Ja želim niskoenergetsku kuću, a za to mi 8 cm vune nije ni približno dosta. Svi mi koji se kuzimo u fiziku zgrade itekako znamo da dvostruko deblja izolacije ne smanji dvostruko Q"H,nd

Malo funfacta: pogrešno je mišljenje da je vuna osjetno bolji izolator od EPS-a, jako su blizu. Ako ne pricamo o egzotici, grafitni stiropor je osjetno bolji od oba. Cca 16cm grafitnog = 20cm vune
Problem je offline   Reply With Quote