View Single Post
Staro 13.09.2021., 21:07   #5623
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,179
Pa evo ja cu ti reci po mom osobnom i friškom iskustvu...

Kolega je imao dobro uskladištenu ploču koja je uredno radila pred cca 10g. Sada više ne radi i znakovi ukazuju na kondenzatore. Ploča btw izgleda super, nista nije raspucano niti iscureno/ogrebano ili pokazuje bilo kakav znak ostecenja. Čak nije ni prašnjava S obzirom da planiram pokušaj reparacije kroz mjesec-dva (kad vrijeme dopusti) budeš vidio tu na temi dali je teorija bila na kraju točna ili ne Također gledao sam jedan video pred par mjeseci gdje je netko kupio graficku/zvucnu i drzao je u originalnom pakiranju ohohoho godina. Kad ju je htio upogoniti i raskopao originalno pakiranje, docekali su ga rascvateni kondenzatori tako da je prvo isao full recap prije ikakvog korištenja. Paste su gotovo sigurno žvake a sa ventovima ce vjerovatno sve biti ok, eventualno ce im trebati uspricati maziva u lagere nakon cega buju radili bez problema kao novi.

Ali da se razumijemo, isto tako ima stvari koje rade uredno i nakon 30 a ne 20 godina, imam doma jednog MMX-a 200 koji je radio bez prestanka do prosle godine na cnc mašini u Končaru. Iznutra je komp bio zmazan i prašnjav ko prase, cooler je bio zakeljen na heatsink sa hot glue gunom i kad sam ga prvi put upalio izbio mi je fidovku u stanu haha. No, jedno "novije" napajanje i malo prckanja po kompu da sve iztestiram komad po komad i komp uredno radi bez problema dan danas. Tako da dok ne probate to upogoniti ne budete znali. Ali gotovo sam siguran da neke stvari nece raditi, samo je pitanje koji postotak bude bio u igri... Osim naravno ako kolega ima neku varijantu sefa za umjetnine sa reguliranom vlagom, temperaturom i slicnim, onda bi možda actually sve i radilo ako je sve "konzervirano" pod uvjetima idealnim za cuvanje elektronike.

A za ovog lika sa "novim" Voodoo karticama, pa odgovor je full jednostavan. Kartice su rijetke i skupe i tko ih ima ne prodaje ih, a vecina ih je vjerovatno kao i vecina starog hw-a "izginula" u reciklažnim dvorištima nakon propasti 3dfx-a. Tržišta za kartice dakle itekako ima, kao i materijala (3dfx čipova) za konstrukciju novih. Plus covjek ocito ima i skilla za sloziti tak nekaj i popuniti potražnju (i ubost finu lovicu usput) koja je cini se velika s obzirom da se sve njegove grafe rasprodaju unaprijed i ako sam dobro skuzio lik samo radi po preorderima. Da ne govorimo da radi i custom modele kakvi nisu nikad postojali i koji su posebna prica za sebe...

Osobno nemam ništa protiv, to je dodatna opcija bez obzira što nije baš najpovoljnija, ali kako je krenulo za 10 godina ce možda biti i jedina opcija tako da bolje išta nego ništa

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 13.09.2021. u 21:32.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote