Tema: Motori
View Single Post
Staro 01.08.2021., 20:33   #946
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Chandler Pregled postova
Eh da financije.... 😀.

Jel se da nesto sklepati za 4t € ?

Velim, pocetnik sam, planiram nesto za lagano cruising, vikend izlete i sl...
Nedavno sam bas prosao istu situaciju s otprilike istim budzetom. Krenuo sam s 4, zavrsio na 5.5 ukljucujuci autoskolu i opremu.

Evo ti par dojmova iz pocetnicke perpektive nakon cca 600km.
U autoskoli sam vozio Hondu Horneta, to bi bio redni 4 cilindras. Uzeo sam Yamahu MT-07 2 cilindras.
Hornet je po meni bolji odabir iako sam uzeo Yamahu. Yamahu sam uzeo jer sam prije autoskole gulganjem nekako dosao na to da je to super pocetnicki motor i nekak sam onda po inerciji zavrsio na njoj.

Prije nego ti napisem prednosti jednog i drugog imaj na umu da sam sad prvi put sjeo za motor s brzinama, a prije toga sam vozio Tomosa automatika ko dijete. Vozio pod velikim navodnicima jer je kilometraze bilo makismalno 20km. Dakle, apsolutni amater, a imaj na umu da stil voznje u autoskoli i kad si sam na cesti nije jednak pa i to utjece na dojmove.

Hornet:
* bolji ovjes (iz perspektive lezecih, ucim jos zavoje ali osjetna je razlika preci preko lezeceg s Hornetom i MTom)
* ljepse se vozi, MT ima vise vibracija i malo je traktorast, nije ogroman minus ali Hornet je ugladjeniji

MT07:
* bolji polozaj sjedenja (subjektivno), uspravniji je i vise mi to odgovara
* cini mi se da bolje vuce na nizim okretajima, imaj na umu da sam sramezljiv sa gasom i nemam problema sa dizanjem prednjeg kraja ali znam rastegnut prvu i drugu u rijetkim situacijama
* na Hornetu mi je kuplung lovio puno predaleko i to mi je uzasno islo na k.., na MTu imam neke aftermarket rucice koje se mogu podesavati i puno je ugodnije kad ne moram 15stupnjeva otpustit rucicu prije nego ulovi - ne znam kakav je stock ali eto nek MT ima vise pluseva kad je vec u garazi

Kao nekakav rezime, ako hoces motor koji je ugladjeniji gledaj 4 cilindra. Objektivno, ako vozis u skladu sa skilom koji imas i jedan i drugi ce ti biti ok s time da 4cilindras ima manje sanse da te iznenadi. Ali ja to nisam jos dozivio. Svasta sam procitao o MT07 ali stvarno nemam osjecaj da je taj motor u mojim rukama nesto sto te moze iznenaditi. Shit happens, i uvjek mozes stiltat i povuc gas u panici ali tu ti nece pomoc broj cilindara. Hladna glava i nemres fulat. Ima tu hrpu finesa ali meni se cini da prvo moras uc u hobi da ti to igra ulogu. Ovak kao pocetnik gustat ces jednako sto god odabrao. Nije sad da gledas oces uzet crossera ili harleya, sve je to dosta slicno.

Jel ti oprema u tom budzetu? Jer to ti je isto fin trosak. Cipele ispod 1000kn mislim da ces tesko nac. Jakna 1500kn minimum. Ako ces se voziti po ljetu gledaj tekstilnu sa stitnicima. Ja sam uzeo perforiranu kozu i to je ugodno do 25, 30 ako je mrak. Stati u njoj na semaforu pod 35 stupnjeva je blago receno kuhanje. Kaciga? Min 1500kn. Hlace? 1000kn. Rukavice? 500kn. To ti je sve ako uzimas najjeftinije, a radije si uzmi nesto kaj ti se svidja nego nesto kaj neces nikad obuc na sebe. Racunaj 6kkn minimum. Autoskola 3kkn ako prodjes iz prve. Svaki pad nesto sitno preko soma kuna.

Ali sve u svemu, najbolja "investicija" koju sam ikad napravio
hash je offline   Reply With Quote