View Single Post
Staro 03.06.2021., 13:29   #9209
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
pratim danima ove sve priče svuda, youtubere, testiranja i opčenito tu cijelu famu oko intel/amd.
gledam malo širu sliku svega. svi moraju biti svjesni toga da su oba lidera u ovom segmentu proizvodnje. došla su druga vremena, gdje će se pokušati, odnosno pokušavaju ubaciti na teren drugi proizvođaći.
već sam negdje napisao o tome. ovo izgleda više kao pozicioniranje tržišta i to od strane obje firme. kako? pa intel je godinama dominantno bio na tronu i ima ogromnu zaradu i kapacitete. svi koji sada veličaju amd i na neki način se da osetiti želja da intel propadne. to se neče nikada dogoditi. dapače, ovo šta sam rekao već da su to dva lidera u tom sektoru u svijetu, samim time im je u interesu da ostanu na tronu, oboje. jer na taj način jedan vuče drugoga. a za cilj izbaciti druge koji pomišljaju uzeti podjednaki dio kolača. jer ovaj dvojac je desetlječima mukotrpno radio kako bi vladali. bez obzira što se tržište širi nezaustavljivo, i ima mjesta za još par tako velikih firmi, ovo dvoje to žele ograničiti na njih dvoje.

intel je ta firma koja si to može dozvoliti, jer imaju kapitala. znači, moraš stvoriti krizu da bi kasnije vladao. kroz tu svu preobrazbu će se u nekoliko godina povisiti cijene svega što se tiče jednih i drugih.
tu im je uletilo, rekao bi planirani scenario svjetske krize virusm, reklo bi se imitacija III sv. rata. kako vele novi poredak, reset itd. naravno da to mora potrajati da se reset odigra kako treba. u tom slučaju bogati i jaki zauzimaju nove pozicije, stvaraju se novi temelji za buduče berbe.
tako da je kroz tu krizu ponajviše obje firme ponjelo da i dalje zarađuju više nego je realno. jer mnogi su doma, igraju igrice, mnogi moraju raditi od doma, kripto vrtlari, tako da sve se pogodilo idealno da cijene idu gore. kad se resetira sve, ide se od nekog novog sistema, koji neće biti nimalo jeftin u smislu komponenti. do te faze će se odigrati igra di će intel pomalo stiči i prestići amd te opt sjesti na tron. uz tu koris za obje firme, jer će imati stvorene nove uvijete sa povečanim cijenama svojih artikala.

a to da je sad amd jak je sasvim opravdano u toj priči trenutačno. jer napredak je neminovan za sve, pa tako i za oba takmaca. ne znam samo zašto neki misle da bi intel dopustio da ih se izgura, ugasi ili slično u toj priči, njih koji su praktičko oduvijek no1. ovo je samo igrokaza koji će izroditi neki novi smjer ova dva velikana.

gledajuči ovu trenutnu situaciju, svi smo na dobitku. osobno sam godinama bio na amd-u. zadnjih 7 godina na intelu. amd sam uvijek tada gledao kao drugo razrednu jeftiniju i opčem puku prihvatljiviju opciju koja uvijek gleda na intel kao na sveti gral. došavši jednog dana na intel, postao sa član i te obitelji. koja je trenutno jeftinija, i dalje jako kvalitetna, a sa druge strane mi je ljepo vidjeti amd kako je močan sa inovacijama.

volio bi da se u toj budućnosti profiliraju dva očitija odvojena smjera konstrkcije procova i ostaloga. jer bi tako dva zasebna tima gradila nove sustave i time obogatili čovječanstvo za neke buduće naraštaje i napredak.
  Reply With Quote