View Single Post
Staro 25.02.2021., 00:08   #12
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,424
Citiraj:
Autor damba_ Pregled postova
Pozdrav.
Imam problema nakon ugradnje SSD-a u laptop Toshiba Satellite L750.
Kada hoću instalirati windowse 10, SSD nije vidljiv.
Probao sam ubaciti SSD u svoj komp i tamo radi.
SSD je Crucial BX500 240 GB.

Pokrenem instalaciju Windowsa 10 20H2, kaže da fale driver, skinuo sam i ubacio na USB Intel® Rapid Storage Technology drivere.
Kada ih učitam, ni jedni ne odgovaraju, probao sam jedan po jedan, ali ništa.

Stavio sam zadnju verziju BIOS-a na laptop.
U BIOS-u je uključena opcija AHCI, nema opcije Secure boot i slično.

Na starom hardu su radili Windowsi 10 bez problema.
Imate li kakav prijedlog što da još pokušam?
Prva stvar koju grješiš je dali taj Laptop podržava UEFI mode.Ako nije možeš se slikat sa tom instalacijom.Kao prvo skini RUFUS i nemoj koristit Win 10 alat za pripremit USB instalaciju već samo skini ISO a onda u Rufusu ga primjeni za non-UEFI i moraš MBR instalaciju ako ti Laptop nepodržava UEFI mode(neki ga zovu OS prije OSa).

Također odredišni SSD Disk moraš repaticionirat u MBR ili GPT ovisno što trebaš.

Hint:Non-UEFI samo radi na MBR

Primjer:
https://ibb.co/XX7R0w6


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Tu je zapravo kriv loš Bios, instalacija vidi ssd / hdd tek kad je particioniran.
Kako tvornica gura već pripremljen medij (hdd), takve greške ni ne otkriju / ispravljaju.
Da je Bios ok onda bi instalacija vidila medij (ssd), ponudila particioniranje kako to napravi na ispravnom (nebitno sad jeli lap ili komp).
Ne i ne nikada nisam vidio čak niti M.2 da ga uređaj nevidi (aj dobro jedan di je PCH krepa) kad je ganc novi u kutiji zapakiran da je formatiran već u tvornici samo ako je refurbished.

Stari laptopi i PCovi nepodržavaju UEFI a dosta ljudi to zaboravlja pa guraju klasični MediaTool od W10 za pripremu instalacije na USB a ovaj brže bolje puca GPT i UEFI jer to je novo u modi a sve se da rješiti Rufusom (slika gore)
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 25.02.2021. u 00:21.
Karlo666 je offline   Reply With Quote