View Single Post
Staro 21.11.2020., 22:18   #2925
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Update:

Nakon par dana igranja sa R7 3700X, ponašanje mu je malo nestašno. Ne zato što je to loš procesor nego izgleda da je Venomous X onako rubno dobar za njega u paru sa ovim Noctua ventom.
Kako sam doma počeo grijati malo bolje jer je vani hladnije, sjednem uz komp i fino malo malo čujem kako vent turira. Ništa glasno, ništa strašno ali "vuuuuuuuum vuuuuuuum".
Upalim HW Info i vidim: napon 1.5V, clock 4425 MHz. Rekoh fino.

Probao sam se igrati postavkama u BIOS-u i sa offsetom, ali nisam dobio željene rezultate, pa sam išao vidjeti ono od čega sam odustao kad je izašlo

1usMusov CTR, detaljno ge proučio i zabavljao se zadnjih sat i pol sa time (verzija 1.1 beta 7).

Rezultat me pozitivno iznenadio. Prvo nakon dijagnostike, program je pokazao da moj CPU spada u SILVER kategoriju (što god to značilo):



Onda nakon testa i testinga je sam našao sweetspot: CCX1 4225 MHZ + CCX2 4250 MHz @ 1,250V.

Testiram u igrama, drži takt na 4250 MHz i temperature ne prelaze 70°C, a krivulja u BIOS-u mi je naštelana da vent radi na 500 RPM do 70°C. Apropos tome, nema ni turiranja venta.
Kad je bio na automatici, držao je 4300, a spajkao sa 4325MHz, tako da sam tu žrtvovao 50 (vršno 75 MHz) ali sam smanjio napon za minimalno 0,2V i smanjio temperature.

SingleThread je u gubitku cca 1-2%, ovisno što se mjeri, dok je u MultiThread dobio više jer je takt fiksan na 4250/4225.

Cinebench R20 kaže 5063, dok je u provotnom scenariju kod AutoOC/PBO +200MHz bilo 4600 i nešto jer je sustainao 4025-4050 (zanemarite ovih 4808, to ne znam zašto pamti):



Poanta priče je da sam se bacio jer za R5 3600 nije bilo potrebe jer se njegovi izleti u tople krajeve nisu ovako manifestirali u godinu i pol koliko sam ga imao pod istim coolerom na istog ploči, dok R7 3700X itekako radi toplije.

Kad ga opteretim sa CB20 ili nekim stressom tipa Prime95, max temp je 82°C i vent na max rpm, što je sasvim normalno. Ali dok idla ili tijekom surfinga, takt je isti, jezgre spavaju i bude se, ali nečujno.

Ako netko želi, neka si uzme 2 sata vremena, neka prouči i neka proba ma MT sigurno bolje nego automatika. Za ST, zanemarivi gubici.
Brko je offline   Reply With Quote