View Single Post
Staro 30.05.2020., 18:21   #33
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
potroslnja struje, znači kompletna kuća, ne samo dizalice je bila 4200kn! / Upaljena 15.11.-tog ugašena 30.04-tog
Dakle gruba matematika veli ovako nesto ako preslikam na svoju potrosnju struje:
Tvoja Kompletna kuca za ~6mj: 4200kn
Moja struja za 1mj: 300kn
4200/6=700-300=400kn

Znaci ove zime, ovako kilave tvoja dizalice topline je trosila oko ~400kn mjesecno tj. za nekih 7 mjeseci lozenja kada je zima "normalna" 10-5 mjesec bi potrosnja bila oko 3200kn.
Ako je zima ostrija mozemo uvrstiti korekciju potrosnje do 4000kn po sezoni max pa bi neki prosjek bio 3600kn po sezoni sto je vrlo dobro, manje od plina, peleta i toj cijeni je jedino kokurentna
samoizrada drveta u sumi a vec kupovanje 40 kubika drva i lozenje 20m prostornih po jednoj zimi je trosak oko 4200kn po sezoni. Plin je minimalno na 5500kn, usteda je minimalno 1900kn a moze biti i vise.

55000kn / 1900kn = 28,94 godina u odnosu na druge nacine grijanja. To je ono lose. Sad ne znam koji je neki prosjek godina kada ljudi grade svoju kucu ili kupe neku ali recimo da su to 30-te. Ispada da u ranim 60-tim
tek pocinjes stediti u odnosu na bilo koji drugi vid grijanja, e hebo to Mislim nisam protiv dizalice topline, ocito da to najmanje trosi na mjesecnoj bazi no vidjet cemo ovu zimu pa bas budem cimao kolegu ali te pare za ulaganje
jedino da vam netko pokloni ili da ih nadjete na cesti jer svodi se na isto, placas skuplje malo po malo godinama ili dizes kredit i otplacujes grijanje sa kamatama, u ~60-toj si na nuli, u 65.toj godini
djeca te sprce u dom i griju se oni a ti pod dekicom cekas oce korona na tebe u nekom sobicku Koji je uopce radni vijek tih dizalica topline ?? Potpora ? Jedno ako ce potporit sa 50% pa da pocenem stedit u 45-50-toj.
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Kada grijes normalno odrzavajuci temp prostora i konacno ugrijes te zidove, prozracivanje jako malo utjece na temp prostora jer zidovi su ti koji pasivno griju novi zrak.
O da, kada se zaigram sa peci pa u prostoriji bude 27C, otvorim sirom vrata da rashladim, nakon 10min zracenja zatvorim vrata a temp za 5min je na 25C, jos mi je i jedna strana dimnjaka u prostoriji, ko radijator zraci.
Citiraj:
Autor Mihael Pregled postova
mogućnost krasti drva iz državne pa napraviti koliko za sebe drva toliko za prodaju. Čujem da se tako dobro živi. Pogotovo na današnju cijenu "metra"
Ne kradu klasicno nego ide ovako, 2 su sheme a 90% ljudi koji rade u sumi su branitelji, bili oni u mirovini ko ja ili ne:

Shema 1:
Lokalna Udruga invalida hbdr cima voditelja ispostave sumarije i clanovima se dijele placevi, procjena za placanje do 50% izradjenoga.

Shema 2:
2-5 ljudi u kompi jednom mjesecno imaju trosk prasica, janjca ili u naturi prema 1-2 lugara. Strogo se pazi da svaki plac ima "drugi OIB" a moze i komsija, baba, deda, stric itd...

Vidim, znam, gledam i dozivljavam nebuloze pogotovo kada radim do takvog nekoga. Cesto Lugaru bude malo neugono jer nista ne trazim ali on zna da sam vidio papire ovoga do mene pa mu neugodno opaliti mi 100%
cijenu samoizrade tako da bude umanjenja mozda do 15-20%. Da prijavim, kome ? Koga da prijavim, ljude koje znam iz rata, neke "prijatelje" s kojima sam onako... li-la. Ma i prijavio bih kada bi znao da ce to stvarno neko
i odraditi i da ce se stvari promjeniti ali to je zbilja nemoguce jer gle... imas invalidnost 100%, nesposoban za rad i mirovina 1k€ a mos drzat motorku od 5 kila i vitlati njom u sumi ? Mene je nekad sramota da svako malo moram rec - nisam invalid.

Ovo je sad vec debeli OT ali te sheme i realnost kako drva dolaze iz sume zbilja debelo utjecu na cijenu grijanja zadanjih 10 godina.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 30.05.2020. u 18:42.
silver_tip je offline   Reply With Quote