View Single Post
Staro 18.11.2019., 12:09   #6290
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Možemo li se riješiti A1 na Amis optici?

S obzirom da je Amis trebao dozvolu stanara za ulazak u zgradu kao privatnu imovinu stanara, malo razmišljam kako spriječiti ovu lopovsku politiku kompanije A1 u odnosu prema bivšim korisnicima Amisa kojeg je preuzeo VIP odnosno današnja komapanija A1.


O čemu se radi?


Na optičkoj infrastrukturi od Amisa današnjeg A1 postoje biviši korisici Amisa sa svojim paketima 1, 2u1 ili 3u1. U mojoj zgradi konkretno susjed ispod mene ima uslugu 2u1 a ja 3u1.


Budući da sam nezadovoljan uslugom TV i želim taj dio paketa otkazati ako napravim bilo kakvu promjenu u paketu tvrtka A1 me skida s optike i prebacuje na kabel od B-neta, pod izlikom da mi ne mogu ponuditi uslugu 2u1 na optici a imam 3u1 paket. To je poslovna politika A1 s kojom se ne slažem i mislim da nije fer prema nama kao korisnicima.


Ovo je čista diskriminacija korisnika i guranje ljudi s optike iako u isto vrijem pružaju takvu uslugu na optici od Amisa a imaju i formiranu cijenu za tu uslugu.


Koliko sam malo čačkao po dokumentima od HAKOM-a stanari mogu zatražiti od kompanije a to je A1 da raskinu ugovor sa njima i u roku od 6 mjeseci da infrastrukturu u zgradi preuzme neka druga tvrtka a onda ona može na toj "svojoj" infrastrukturi ponuditi svoje usluge i pakete.


Tvrdnja da je optika od Amisa ograničena na 100 Mbp/s je čista laž jer kod instalacije je tvrtka koja je postavljala optiku kazala da bez problema može i više od TBp/s, stvar je samo u uređajima na oba kraja optike.


S obzirom da se A1 ponaša bezobrazno prema svojim korisnicima pokušat ću ih izbaciti iz zgrade i naše infrastrukture u zgradi.


Kada je dolazio DCM 2000 godine (današnji B-net odnosno A1) ja sam lično sa još par stanara skupio potpise da im se odobrava ulaz u zgradu, pa ih na isti način možemi i maknuti iz zgrade.



Koliko vidim na HAKOMU u roku od 6 mjeseci stanari mogu otkazati tvrtki A1 i dati mrežu u zgradi na upravljanje nekom drugom operateru, pa neka si onda misle o svom odnosu do krajnjih korisnika. Provesti optiku po gradu do zgrada je nešto relativno jeftino u odnosu na razvođenje mreže unutar zgrade. Novi operater dolazi na več instaliranu mrežu na kojoj već postoje korisnici,a ako ponudi još i jeftiniju i bolju uslugu i kulturniju komunikaciju prema korisnicima ne vidim jedan razlog da ne otkažemo tvrtki A1 upravljanje nad mrežom u našoj zgradi što se tiče optike i što se tiče kablovske koaksijalne mreže.


Jer ako nas telekomi mogu ucjenjivati, možemo i mi kao korisnici uzvratiti udarac s porukom nismo ovce da nas veslate kako hoćete i da u opće uvjete postavljate odluke koje su u principu protuzakonite (to je objasnio i sudac u jednoj emisiji na TV). Infratruktura unutar jedne zgrade je stvar stanara, što je izvan zgrade to se nas ne tiče. Do zgrade može sa svojom optikom doći bilo koji drugi operater, npr. Škegro i njegov Metronet su već više od 15 godina u šahtu ispred zgrade ali nikada u zgradu ušli nisu. Pa ako je mogo Škegro doć do zgrade isto tako mogu i brojni drugi mali operateri koji postoje u RH. Vrijeme je da se razbije monopol A1 i HT u Zagrebu na vlasništvu nad infrastrukturom koju su u stvari postavile brojne druge tvrtke a koju su ova dva igrača kupili zajedno sa kupnjom dotičnih kompanija i sada opet imamo praktično monopol, a HAKOM se pravi blesav i sve to amenuje. Cilj je bila liberealizaija telekom usluga, a kao što vidimo sve se svelo na 3 veća igrača i par lokalnih tvrtki i to tamo gdje ovi veliki igrači ionako nisu bili zainteresirani u ulaganje u infrastrukturu jer je dobit na uloženo mala. A što je najgore ne možeš na ovoj postojećoj infrastrukturi dobiti uslugu nekog drugog davatelja telekomunikacijskih usluga u fiksnoj mreži jer su se međusobno podijelili po područjima i praktično su na tom području monopolisti u fiksnoj mreži.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.11.2019. u 12:14.
sakomako je offline   Reply With Quote